Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mający jednolite studia magisterskie z geografii, czterosemestralne studium pedagogiczne - kwalifikacje pedagogiczni i studia podyplomowe z biologii może uczyć przyrody?
Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14.09.2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych, z wyjątkiem szkół specjalnych i oddziałów specjalnych w szkołach ogólnodostępnych oraz szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, w placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, placówkach oświatowo-wychowawczych, placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania i kolegiach pracowników służb społecznych posiada osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na:
a) kierunku studiów zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) kierunku studiów, których program określa efekty uczenia się w kategoriach wiedzy i umiejętności obejmujące treści nauczania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczanego przedmiotu lub treści prowadzonych zajęć na odpowiednim etapie edukacyjnym, i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
c) kierunku studiów, których program określa efekty uczenia się w kategoriach wiedzy i umiejętności obejmujące treści nauczania odpowiadające wymaganiom ogólnym określonym w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczanego przedmiotu lub treści prowadzonych zajęć na odpowiednim etapie edukacyjnym, i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć lub
2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na:
a) kierunku zgodnym (specjalności zgodnej) z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) kierunku, którego efekty uczenia się w kategoriach wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczanego przedmiotu lub treści prowadzonych zajęć na odpowiednim etapie edukacyjnym, i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
c) kierunku innym (specjalności innej) niż określone w lit. a i b i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Jeśli nauczyciel ukończył studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na dowolnym kierunku oraz ukończył studia podyplomowe w zakresie nauczania biologii (ale nie z przyrody), to nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela przyrody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałbym nawiązać do zatrudniania nauczycieli na umowę-zlecenie. Czy można zatrudniać na umowę zlecenie w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie nauczycieli,którzy w innych szkołach mają umowy o pracę na podstawie KN ? W szkole stowarzyszeniowej obowiązuje KP. Jeżeli nie, to jak nauczycielowi zatrudnianemu na umowę o pracę określić wymiar zatrudnienia na podstawie KP? Obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, 22 godziny pensum dydaktycznego a nauczyciel zatrudniany byłby w wymiarze 4 lub 6 godzin tygodniowo
- W szkole zatrudniony jest organizator sportu posiadający legitymację trenera. Na terenie szkoły znajduje się Miejska Strefa Rekreacji Sportowej. Zajęcia z wychowania fizycznego obowiązkowe i pozalekcyjne typu SKS prowadzą nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy organizator sportu z kwalifikacjami typu trener może prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi poza zajęciami lekcyjnymi np. po południu, w sobotę lub i niedzielę?
- Witam, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Były nauczyciel zwrócił się o wydanie mu duplikatu świadectwa. Po sprawdzeniu teczki akt osobowych okazało się że:
1. w teczce akt osobowych nie ma świadectwa pracy
2. w teczce akt osobowych jest informacja że z nauczycielem rozwiązano stosunek pracy przez porzucenie z dn. 17 luty 1986
Pytanie:
1.czy można wystawić pracownikowi świadectwo pracy, jeśli tak jaki druk. data etc.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli zatrudnię na 2 miesiące nauczyciela na zastępstwo, a on po zakończeniu u mnie pracy przejdzie na świadczenie kompensacyjne, to będę musiała wypłacić mu odprawę emerytalną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły publicznej. W związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów w przyszłym roku szkolnym byłam zmuszona wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nauczyciel ten jest nauczycielem niepełnozatrudnionym. O zamiarze wypowiedzenia umowy poinformowałam reprezentujące nauczyciela związki zawodowe, które nie wyraziły zgody na zwolnienie go. Prezes ZZ wystosował do mnie pismo o wgląd w projekt arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2016/2017. W jakim zakresie mogę udostępnić arkusz organizacyjny ZZ? Czy mogą mieć wgląd do wszystkich danych, nawet tych nauczycieli, którzy nie są objęci ochroną związkową? Wiem, że muszę pokazać ten arkusz w ciągu 14 dni. Co w przypadku kiedy w tym czasie będę na urlopie uzupełniającym?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe