Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mianowany z 6 letnim stażem pracy, który ma ukończone studia mgr z przygotowaniem pedagogicznym na kierunku filologia polska oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo wychowawczej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć pedagoga szkolnego w gimnazjum ogólnodostępnym. Jak należy naliczyć wynagrodzenie dla danego nauczyciela jeśli uczy 13 godz. języka polskiego i ma 5 godzin zajęć pedagoga.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli:
§ 20. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 2, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 (czyli w gimnazjum) i 4, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub
2) ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Osoba posiadająca jedynie kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego w gimnazjum.
W § 3 znajdują się zastrzeżnia, że m.in. w przypadku pedagoga szkolnego nie stosuje się pełnej treści tego przepisu, a więc w tym przypadku kwestii kursu kwalifikacyjnego:
"Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12-14, 16-22 i 24, posiada osoba, która (...)"
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka z dniem 01.09.2016 odchodzi na świadczenie kompensacyjne, prawo do emerytury nabędzie w lutym 2017 roku. Na dzień 9.02.2017 nabywa praw do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Czy nagrodę wypłacamy na dzień 31.08 czy w lutym? Jeżeli nagroda w tym przypadku nie przysługuje to proszę o podstawę prawną i wyjaśnienie dlaczego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Uprzejmie proszę o odpowiedź czy nauczyciel posiadający ukończone wyższe studia mgr na kierunku pedagogika wczesnoszkolna oraz studia podyplomowe w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego ma kwalifikacje do nauczania tego języka w klasach I-III. 2. Czy magister filologii angielskiej ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poprzedni dyrektor, zawarł z księgową ustną umowę na prowadzenie finansów Rady Rodziców. Księgowa co miesiąc przelewa sobie z konta Rady Rodziców ok. 420 zł. Okazało się, że obecni członkowie RR nic o tym nie wiedzą. Nadmieniam, że RR nie jest organem mocno angażującym się w życie szkoły i w zasadzie teraz to z mojej inicjatywy próbuję nadać jej funkcjonowaniu jakąś "normalność". Czy mogę po prosty zakazać księgowej przelewania sobie comiesięcznej wypłaty i czy w ogóle RR może uchwalić opłatę za prowadzenie jej finansów? Proszę także o podanie aktów prawnych regulujących funkcjonowanie RR, oprócz Ustawy o systemie oświaty.
- Nauczycielka pracuje w Zespole Szkół. Najpierw pracowała do dnia 31.08.2017 jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wykorzystała cały wymiar urlopu 56 dni. Od 1.09 do 16.09 pracowała w innej szkole. Od dnia 17.09.2017 pracuje znów tym samym co poprzednio zespole szkół jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Ile jeszcze dni urlopu ma do wykorzystania. Proszę o podanie ilości dni urlopu na rok 2017 od września do grudnia 2017 r. Czy nabywa ona urlop z wymiaru 35 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma pensum 18/18. Przyznano mu 4 nadgodziny logopedii. Jak powinna być płacona nadgodzina z 4/18 czy 4/20? (jego pensum przy zatrudnieniu -18h tygodniowo).Proszę o odpowiedź i podstawy prawne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe