Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mianowany zatrudniony w wygaszanym gimnazjum, któremu organ prowadzący nałożył obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole może odmówić i czy w przypadku odmowy uzupełniania etatu i odmowie przyjęcia ograniczenia zatrudnienia zostanie przeniesiony w stan nieczynny ( lub zwolniony z 6 miesięczną odprawą)?
Jeżeli podjęcie pracy w innej szkole dotyczy tego samego stanowiska, to przepisy nie wymagają zgody nauczyciela na uzupełnianie etatu. Jedynie uzupełnianie etatu na innym stanowisku może odbywać się za zgodą nauczyciela.
W przypadku nauczycieli wygaszanych gimnazjów, dla których nie będzie godzin, zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (art. 225):
- Nauczyciela gimnazjum prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, którego dalsze zatrudnienie w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, przenosi się w stan nieczynny odpowiednio z dniem 1 września 2017 r. lub 1 września 2018 r. albo rozwiązuje się z nim stosunek pracy, jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie w stan nieczynny.
- Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze można też zaproponować ograniczenie zatrudnienia do 1/2 bowiązkowego wymiaru zajęć lub niższego, uzasadnionego względami organizacyjnymi gimnazjum. W tym przypadku wynagrodzenie nauczyciela ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru ograniczonego zatrudnienia.
- Nauczyciel może złożyć oświadczenie o odmowie przejścia w stan nieczynny albo, w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.
- W przypadku braku oświadczenia o odmowie przejścia w stan nieczynny lub zgody na ograniczenie zatrudnienia, dyrektor przenosi nauczyciela w stan nieczynny albo rozwiązuje się z nim stosunek pracy, jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie w stan nieczynny.
- Stosunek pracy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny wygasa:
1) z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym;
2) z dniem podjęcia zatrudnienia w innej szkole.
- Dyrektor gimnazjum rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem, który nie wyraził zgody na przeniesienie w stan nieczynny, z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
- Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, a nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy zatrudniania w przedszkolu nauczyciela wspomagającego. Czy można go zatrudnić? Na jakiej podstawie? Jeśli tak, to jakie powinny być zapisy w statucie odnośnie jego zadań.
- Dzień dobry, czy mogłabym uzyskać informację na temat zmiany angażu nauczyciela, który od 27.08.2016r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (co najmniej do 30.09.2016r.). Ponieważ od 01.09.2016r. nauczyciel, który w poprzednim roku szkolnym miał 11/18 godzin, w tym roku w przydziale przewidziałam dla niego 9/18. Czy w trakcie zwolnienia mogę zmienić zasady wynagradzania, czy też muszę czekać do powrotu nauczyciela ze zwolnienia lekarskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mgr historii może uczyć plastyki w klasach IV- VIIIszkoły podstawowej na podstawie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych nauczania w systemie blokowym w zakresie języka polskiego, historii z elementami WOS-u i kultury?
- Moje pytanie dotyczy możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym, który po 182 dniach choroby otrzymał decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na 360 dni (12 m-cy). Świadczenie rehabilitacyjne upływa z dniem 08 sierpnia br. W jakim terminie można rozwiązać stosunek pracy: z datą bieżącą czy zgodnie z art 23 ust. 2 pkt 2 z dniem 31 sierpnia br.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy z projektu rozporządzenia MEN z dnia 08 lutego 2017r wynika, że od września 2017r będę mogła kontynuować zatrudnienie z nauczycielem do nauczania języka angielskiego w liceum ogólnokształcacym, który ma ukończone Kolegium Języków Obcych w zakresie nauczania języka angielskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (licencjat)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe