Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2016 rok, jeżeli był zatrudniony na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela od 17.05.2016 do 24.06.2016r. i od 01.09.2016 do 14.02.2017r.? Jeżeli tak, to czy należy wypłacić trzynastkę z obu wymienionych umów?
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa warunki nabycia prawa do tzw. "13 - tki".
Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Dalej przepisy określają przypadki, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane. Wśród nich znajduje się sytuacja nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis ten jest różnie interpretowany, co doprowadziło do dwóch stanowisk: pierwsze, mówiące o tym, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły to zatrudnienie od 1 września (takie jest też stanowisko MEN) i drugie, zgodnie z którym zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły może nastąpić w każdym czasie, zgodnie z potrzebami szkoły i nie jest tożsame z organizacją roku szkolnego, np. zatrudnienie na zastępstwo albo zatrudnienie nauczyciela do prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego, zajęć rewalidacyjnych lub innych, gdy potrzeba taka wynikła w trakcie roku. To stanowisko wydaje się być słuszniejsze, choć wciąż są to tylko interpretacje nie mające żadnej mocy prawnej.
Nauczyciel opisany w pytaniu nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2016 rok zarówno na podstawie jednej, jak i drugiej interpretacji. Wysokość "13-tki" ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy, a zatem ze wszystkich umów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole ponadpodstawowej mogę zatrudnić cudzoziemca na stanowisku nauczyciela native spikera pochodzącego z UE. Studia ukończył w kraju UE, w którym pracował jako nauczyciel. Obecnie mieszka w Polsce.
Czy takiego nauczyciela mogę zatrudnić z KN ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ogóle i kiedy można rozwiązać umowę o pracę na czas określony (zatrudnienie od 1.10.2017 r. do 31.08.2018 r.) zawartą na podstawie KN z nauczycielem przebywającym na długotrwałym zwolnieniu lekarskim trwającym od 14.04.2018 r. do obecnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organizując bony podarunkowe z ZFŚŚ (opodatkowane) należy ponieść koszty dodatkowe w wysokości 10 zł od każdej karty oraz prowizję 40 zł za całość operacji. Czy te koszty należy przypisać każdemu pracownikowi (np.14zł + bon) czy tylko wartość bonu, a koszty dodatkowe pokryć jednorazowo (np. 240zł0 dla 20 pracowników)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik, który pracuje na stanowisku psychologa od 1992 r. i ma mianowanie oraz jest nauczycielem dyplomowanym, powinien udokumentować kwalifikacje pedagogiczne? Aktualnie Kuratorium oświaty wymaga takiego udokumentowania poprzez np. zaświadczenie z uczelni o przedmiotach pedagogicznych lub poprzez pokazanie indeksu. Pracownik uważa, że jeśli jest zatrudniony na podstawie mianowania to nie musi tego udowadniać.
- Proszę o informację. Nauczycielce ze względu na ciążę została przedłużona umowa do dnia porodu. Nauczycielka urodziła 4 marca a 1 marca zostało jej przelane z góry wynagrodzenie za marzec. Czy powinna zwrócić nadpłacone wynagrodzenie? Jakie przepisy to precyzują?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe