Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel pracujący (nauczanie indywidualne) z dzieckiem które ma orzeczenie o upośledzeniu w stopniu lekkim powinien mieć płacony dodatek 10%? Czy taki dodatek płacimy nauczycielowi który prowadzi zajęcia rewalidacyjne?
Opisaną kwestię regulują przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...) Zgodnie z rozporządzeniem za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego. Jeżeli więc uczeń z upośledzeniem w stopniu lekkim, nauczany indywidualnie, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy. Wysokość dodatku określa organ prowadzący w drodze regulaminu.
Zajęć rewalidacyjnych prowadzonych z takim uczniem rozporządzenie nie zalicza do pracy w trudnych warunkach. Nie należy się zatem dodatek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel nabył prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu 20 sierpnia 2018 r., gdyż w tym dniu otrzymał decyzje o uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego. Spełnia pozostałe kryteria wynikające z art. 61 ust. 1 Karty Nauczyciela , aby otrzymać zasiłek. Złożył w dniu 21.08.2018 r wniosek o wypłatę zasiłku. Wiadomo, że z dniem 1 września rozpocznie pracę w innej szkole, w innej gminie. Czy mając taką wiedzę, powinno się wypłacić zasiłek w szkole w której złożył wniosek? Jeśli tak to w jakiej kwocie jeśli od dnia 1.09.2018 nie pozostaje już w stosunku pracy ze szkołą w której złożył wniosek o zagospodarowanie. Czy dyrektor szkoły w której nauczyciel złożył wniosek może odmówić wypłacenia zasiłku informując, że nauczyciel ma prawo złożyć wniosek o jego wypłatę w ciągu roku od uzyskania tego stopnia awansu, także gdy termin ten przypada po 1 września 2018 r. sugerując złożenie wniosku w szkole gdzie nauczyciel rozpocznie pracę z dniem 1.09.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor szkoły państwowej w tym roku wykorzystał 20 dni urlopu wypoczynkowego i pozostało mu jeszcze 15 dni. Czy ten urlop musi wykorzystać w tym roku kalendarzowym, czy może on przejść na kolejny rok i jaki jest ostateczny termin wykorzystania go (koniec września 2020)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął pracę 1 września 1982 roku. Z dniem 1 września 2012 roku nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Również z dniem 1 września obowiązuje nowa tabela wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Czy wysokość nagrody jubileuszowej oblicza się już z tej nowej tabeli, czy z wynagrodzenia sierpniowego? Czy wlicza się również dodatek funkcyjny, jeśli nauczyciel objął funkcje kierownika z dniem 1 września 2012 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w aktualnym stanie prawnym istnieje możliwość uznania przez dyrektora szkoły kwalifikacji nauczyciela z dyplomem magistra chemii (specjalność nauczycielska) do nauczania biologii, jeśli w programie studiów przedmioty "biologiczne" były zawarte (indeks). Pytanie dotyczy szkoły podstawowej.
- Nauczycielka stażystka została przyjęta do szkoły w dniu 1.09.2015 r. na czas określony do dnia 24.06.2016 r. i rozpoczęła staż na nauczyciela kontraktowego. Od dnia 1 marca pracuje w innej szkole, do której przeszła za porozumieniem stron. W drugiej szkole została zatrudniona do lutego 2017 r. Cały czas pracuje na zastępstwo. Proszę o odpowiedź czy może kontynuować staż w drugiej szkole od dnia 1 marca 2016 r.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe