Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel pracujący w niepełnym wymiarze czasu, tj. ma 15/18 może mieć przyznane godziny doraźne?
TAK. Godziny doraźnych zastępstw mogą być realizowane również przez nauczycieli niepełnozatrudnionych. W nagłej sytuacji nieobecności innego nauczyciela dyrektor szkoły może polecić doraźne zastępstwo dowolnemu nauczycielowi. Nauczyciel, któremu dyrektor szkoły przydzielił doraźne zastępstwo, nie może odmówić jego realizacji.Godzina doraźnego zastępstwa
Zgodnie z treścią art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
Konieczność zapewnienia prawidłowej realizacji zadań szkoły
Godziny doraźnych zastępstw powoływane są przez dyrektora w sytuacji nagłej potrzeby spowodowanej nieobecnością innego nauczyciela, w celu konieczności zapewnienia prawidłowej realizacji zadań szkoły, a nawet tylko po to, aby zapewnić opiekę uczniom w czasie lekcji, gdy nauczyciel prowadzący zajęcia jest nieobecny.
Nauczyciel realizuje doraźne zastępstwo, gdy zgodnie z poleceniem dyrektora szkoły, prowadzi zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze z dziećmi lub młodzieżą, w czasie gdy inny nauczyciel, który faktycznie powinien realizować te zajęcia w ramach ustalonego pensum, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 KN, i zgodnie z ustalonym planem zajęć, jest nieobecny.
Godziny doraźnych zastępstw mogą być realizowane przez nauczycieli niepełnozatrudnionych.
Godziny doraźnych zastępstw mogą być realizowane również przez nauczycieli niepełnozatrudnionych. W nagłej sytuacji nieobecności innego nauczyciela dyrektor szkoły może polecić doraźne zastępstwo dowolnemu nauczycielowi.
Incydentalny charakter godzin doraźnych
Należy jednak pamiętać o doraźnym charakterze zastępstw. "Doraźność zastępstwa" wskazuje jego incydentalny charakter. Z tego względu w przypadku dłuższej nieobecności nauczyciela należy zastosować normę art. 10 ust. 7 KN, a więc zatrudnić innego nauczyciela w zastępstwie. Może to być zrealizowane na zasadzie okresowego zwiększenia wymiaru zatrudnienia nauczycieli pracujących na część etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel po studiach rolniczych i ochronie środowiska (przedmioty: botanika, mikrobiologia, uprawy szczegółowe i ogólne, ochrona roślin, entomologia) może w obecnym stanie prawnym uczyć biologii w szkole zawodowej specjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące możliwości zatrudnienia w internacie psychologa (1/2 etatu). Czy musi mieć przygotowanie pedagogiczne? Czy ukończenie psychologii (studia magisterskie)daje już automatycznie kwalifikacje do zatrudnienia w internacie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy psycholog posiadający kurs kwalifikacyjny z socjoterapii może prowadzić zajęcia z rewalidacji, korekcyjno-kompensacyjne, emocjonalno-społeczne z uczniem klasy 7 szkoły podstawowej, który posiada orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września powstaje Zespół Szkół, w skład którego wejdzie gimnazjum (12 oddziałów) i nowo utworzone liceum (1 oddział - pierwsza klasa ). Wicedyrektor gimnazjum ma powierzone stanowisko na czas nieokreślony. W statucie Zespołu Szkół jest zapis o możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora Zespołu w przypadku co najmniej 12 oddziałów w zespole. Czy można odwołać wicedyrektora gimnazjum i powierzyć mu stanowisko wicedyrektora zespołu. W jakim terminie to należy zrobić (czy można od 1 września). Dodam, że w statucie Zespołu jest zapis o wspólnej Radzie Pedagogicznej i wspólnej Radzie Rodziców. Jak wywiązać się z obowiązku zasięgnięcia ich opinii, jeśli faktycznie będą istnieć najwcześniej od lub po 1 września?
- Czy w punkcie przedszkolnym dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym( niepełnosprawność intelektualna i ruchowa) jako nauczyciel może być zatrudniona osoba, która ukończyła studia na kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz pedagogiki opiekuńczej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe