Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający przez 8 lat na urlopie bezpłatnym (pełnił funkcję starosty) ma prawo po powrocie do pracy do urlopu dla poratowania zdrowia?
Nauczyciel, który pełnił funkcję w samorządzie otrzymuje na ten czas urlop bezpłatny. Możliwość udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia, zależy od tego, czy wcześniej nauczyciel korzystał już z takiego urlopu. Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela pierwszy urlop zdrowotny przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole. Do okresu tego wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy (np. bezpłatny), trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeżeli zatem nauczyciel zamierza pierwszy raz skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, tylko 6 miesięcy urlopu bezpłatnego będzie można mu wliczyć do siedmioletniego okresu pracy w szkole. Pozostały okres przebywania na urlopie bezpłatnym musi przepracować w szkole.
W przypadku kolejnych urlopów zdrowotnych powyższe zasady nie obowiązują. Wystarczy, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony a przerwa między jednym a drugim urlopem wynosi co najmniej 1 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel podwyższył kwalifikacje (na stopień magistra) 25.06.2012 r. Dnia 01.10.2012 r. przedstawił dyplom. Czy w tym wypadku należy wypłacić wyrównanie wynagrodzenia i godzin ponadwymiarowych? Jeśli tak, to od którego momentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna zwolnienia pracownicy kuchni szkolnej z tytułu likwidacji etatu: art.10 ust 1, Ustawy z 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy niedotyczących pracowników czy Kodeks Pracy art 32 par.1. Czy inna?
Czy przy tym zwolnieniu przysługuje pracownicy odprawa - pracownica posiada gospodarstwo rolne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z pytaniem jak traktować nauczycieli którzy pełnią funkcję wychowawcy w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w specjalny ośrodku szkolno-wychowawczym – czy należy się dodatek wychowawcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była zatrudniona w szkole na zastępstwo, do 22.06.2018r. W okresie od 1.09.2017r. do 31.05.2018r. odbyła staż i 22.06.2018r. uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. Następnie, po miesięcznej przerwie w zatrudnieniu, od 1.08.2018r. została zatrudniona ponownie na zastępstwo do oddziału przedszkolnego. Jaką stawkę wynagrodzenia zasadniczego powinna otrzymać za miesiąc sierpień stażysty czy kontraktowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe