Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający w izolacji może pracować zdalnie?
Na wstępie podkreślenia wymaga fakt, że czym innym jest kwarantanna, a czym innym izolacja. Na kwarantannę kierowana jest osoba zdrowa, która miała kontakt z zakażonym. Z kolei w izolacji muszą pozostawać pracownicy, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na COVID-19. Oznacza to, że są to osoby chore, które co do zasady nie powinny świadczyć pracy. Zasady pracy zdalnej w izolacji nie są w ogóle poruszane w przepisach. Dlatego też pracodawca musi bardzo uważać, żeby nie narazić się na odpowiedzialność z tytułu ciężkiego naruszenia praw pracowniczych. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, żeby to pracownik będący w izolacji zabiegał o to, żeby pracować. W żaden sposób nie może być do tego nakłaniany. Nawet gdy sam pracownik zabiega o to, żeby normalnie świadczyć pracę podczas choroby, nie gwarantuje to pracodawcy spokoju. Dlatego praca zdalna w izolacji jest obarczona dużym ryzykiem.
W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii:
„Pracownik, który podlega izolacji – inaczej niż w przypadku osoby przebywającej na kwarantannie – jest osobą chorą, czyli co do zasady niezdolną do wykonywania pracy ze względu na swój stan zdrowia. To oznacza, że w okresie izolacji chory pracownik nie powinien wykonywać pracy. Jeżeli jednak pracownik, który wykonuje pracę zdalną, nie jest objęty świadczeniem z tytułu choroby, może być skierowany do jej wykonywania oraz będzie uprawniony do wynagrodzenia za pracę wykonaną na podstawie art. 80 Kodeksu pracy”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca wyższe wykształcenie bez przygotowania pedagogicznego, może prowadzić zajęcia teoretyczne z przedmiotów gastronomicznych, czy tylko praktyczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z rezygnacją z pracy i rozwiązaniem umowy na zasadzie porozumienia stron w szkole od stycznia 2019 r. był wolny etat dla nauczyciela wychowania fizycznego. W lutym zatrudniłam nowego nauczyciela na umowę na czas nieokreślony. W związku z tym mam pytanie co z urlopem wypoczynkowym dla zatrudnionego w lutym nauczyciela w czasie wakacji? Czy powinien wykorzystać tylko tyle dni ile wynika z wyliczenia proporcjonalnie do okresu zatrudnienia? Jeżeli tak, to czy powinien pracować w pozostałe dni wakacji i jakie zajęcia powinien prowadzić?
- 1. Czy nauczyciel zatrudniony w szkole przed 1 stycznia 2017r. zobowiązany jest do przyniesienia zaświadczenia o niekaralności?
2. Czy nauczyciel który rozpoczął pracę po 1 września 2017r. w danej szkole na 1/6 etatu, a oprócz tego już od kilku lat jest zatrudniony na cały etat w innej szkole jest zobowiązany dostarczyć szkole (w której ma 1/6 etatu i nie jest to jego szkoła macierzysta) zaświadczenie o niekaralności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel - specjalista integracji sensorycznej pracuje w niepublicznej poradni p-p na cały etat i pobiera tam dodatek za wysługę lat (7%), ponadto równocześnie pracuje w przedszkolu publicznym od 1.01.2018 r. na 0,1 etatu - dodatkowe miejsce pracy. Czy w przedszkolu powinien dostawać dodatek za wysługę lat, czy dopiero po 3 latach dodatkowej pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor musi wypłacić pełną kwotę świadczenia socjalnego w przypadku zatrudnienia nauczyciela na kilka godzin. Nauczyciel ten na terenie organu prowadzącego jest zatrudniony w kilku placówkach, w mojej szkole jest zatrudniony na dodatkowej umowie na 2 godziny. Czy można wprowadzić zapis do regulaminu, który ogranicza wypłatę w mojej szkole świadczenia socjalnego (poza świadczeniem urlopowym)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe