Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z rezygnacją z pracy i rozwiązaniem umowy na zasadzie porozumienia stron w szkole od stycznia 2019 r. był wolny etat dla nauczyciela wychowania fizycznego. W lutym zatrudniłam nowego nauczyciela na umowę na czas nieokreślony. W związku z tym mam pytanie co z urlopem wypoczynkowym dla zatrudnionego w lutym nauczyciela w czasie wakacji? Czy powinien wykorzystać tylko tyle dni ile wynika z wyliczenia proporcjonalnie do okresu zatrudnienia? Jeżeli tak, to czy powinien pracować w pozostałe dni wakacji i jakie zajęcia powinien prowadzić?
W szkole samorządowej nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii i w czasie ich trwania (jeśli przez całe ferie pozostaje w zatrudnieniu) bez względu na okoliczność, ile czasu przepracował przed feriami – art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W czasie ferii dyrektor może polecić nauczycielowi jedynie wykonywanie następujących czynności, do których nie należy prowadzenie zajęć:
1) przeprowadzanie egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywanie szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni. Jeśli te prace będą zlecane w pojedynczych dniach i tak nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego – art. 64 ust. 4 KN. W pozostałym czasie ferii nauczyciel wykorzysta urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka szkoły podstawowej, zatrudniona na czas nieokreślony, od 14.11.2016 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (w związku z zajściem w ciążę). Poród nastąpił w dniu 30.06.2017 r. W jakim terminie (biorąc pod uwagę konieczność wykorzystania zaległego urlopu) powinna wrócić do pracy, jeżeli zamierza rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego z dniem 01.09.2018 r. i w związku z tym postanowiła zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła niepubliczna zaoczna (nauka w systemie weekendowym). W jaki sposób prawidłowo wyliczyć wymiar etatu dla nauczyciela, który ma do zrealizowania od września do czerwca 160 godzin lub 96 godzin w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę.
Wynagrodzenie w stawce godzinowej, w każdym miesiącu inna liczba godzin.
Czy można zawrzeć umowę zlecenie z nauczycielem, który w ciągu miesiąca zrealizuje 16 godzin (po 8 godzin przez dwa weekendy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie będzie miał nauczyciel pensum, którego oddział będzie mieszany tj. będą 6-latki i 5-latki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Jakie kwalifikacje powinien mieć wicedyrektor przedszkola publicznego, którego organem prowadzącym jest osoba fizyczna? Czy musi być mgr i mieć ukończony kurs lub studia z zarządzania oświatą?
2.Jakie stanowiska w przedszkolu upublicznionym można utworzyć? Czy stanowisko wicedyrektora ds.finansowych i/lub pedagogicznym będzie uznane w arkuszu organizacyjnym? Poproszę o wskazanie przepisów, w których mogę znaleźć odpowiedź na temat stanowisk pracy w przedszkolach.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o opinię w następującej sprawie. Jej kontekst to zmiany organizacyjne wynikające z faktu 'utraty' przez szkołę trzech klas zerowych, które uchwałą Rady Miasta przeniesione zostały w naszym mieście do przedszkoli. A teraz do rzeczy. Jest nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego, która, mając kwalifikacje logopedyczne, a nie mając godzin w klasach 1-3, pełni właśnie obowiązki logopedy, a etat uzupełnia pracując w świetlicy szkolnej. W chwili obecnej jestem zmuszony do pozbawienia jej możliwości pracy w świetlicy i ograniczenia etatu do 11/20 (jako logopedzie). Owe godziny w świetlicy są mi bowiem niezbędne do zapewnienia choćby części etatu (16/26) jednej z nauczycielek, która straciłaby pracę wskutek wspomnianego ‘wyprowadzenia' klas zerowych ze szkoły. Czy takie posunięcie względem tej Pani jest zgodne z zasadami opisanymi w art. 20 KN? Czy może jeszcze inne przepisy mają tu zastosowanie? Czy mogę w pierwszej kolejności starać się zapewnić pracę tym osobom, które są zagrożone jej utratą wskutek 'utraty' przez szkołę 'zerówek'? Będę wdzięczny za rozjaśnienie mi spojrzenia na tę kwestię.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe