Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel realizujący zajęcia w grupie pięcio i sześciolatków (oddział przedszkolny w szkole) powinien mieć pensum 22 godziny czy 25 godzin?
Zgodnie z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela tygodniowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 godziny. Mimo, iż w oddziale znajdują się również dzieci 5-letnie, pensum nauczyciela wynosi 22 h. MEN stoi na stanowisku, że w takich przypadkach organ prowadzący powinien ustalić uśrednione pensum nauczycieli, jednak sądy nie potwierdzają słuszności takiego rozwiązania.
WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 06.11.2012 (II SA/Ol 1089/12) stwierdził nieważność uchwały organu prowadzącego w części dot. ustalenia m.in. pensum łączonego nauczycieli 5 i 6 latków.
Fragment uzasadnienia wyroku:
"(...)Podobnie bezzasadne było ustalenie w § 3 ust. 1 l.p. 3 zaskarżonej uchwały tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wobec nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych. Stosownie bowiem do art. 42 ust. 3 ustalona została tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych – 25 godzin w stosunku nauczycieli przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 1), - 22 godziny w stosunku do nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 2). Dlatego też określenie w uchwale tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w postaci 25 godzin w stosunku do nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych, nosi znamiona obejścia ww. przepisów prawa regulujących tę materię, co stanowi o ich rażącym naruszeniu.(...)"
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 01.01.2015r. do 27.07.2015r. 28.07.2015r. urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński 20 tygodni + urlop macierzyński dodatkowy - 6 tygodni + urlop rodzicielski 26 tygodni do 25 lipca 2016 roku. Za rok 2015 przysługuje jej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego-56 dni. Jak udzielić urlopu wypoczynkowego uzupełniającego za 2015 rok i od kiedy ponieważ jest to czas urlopu? Nauczycielka zaraz po urlopie chce wziąć urlop wychowawczy. Jaka data końcowa urlopu 30 czerwca 2017 rok - koniec zajęć czy 31 sierpnia 2017 rok koniec roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel\, którego chcę zatrudnić na zastępstwo , na stanowisku nauczyciela biologii i chemii ma odpowiednie kwalifikacje .Nauczyciel posiada studia stacjonarne na kierunku biologia, posiada dyplom kwalifikacyjny do pracy nauczycielskiej zgodnie z wymogami Dz.U.z 2004 r. Nr 207 poz.2110, na którym widnieje dydaktyka ogólna w wymiarze 75 godzin, dydaktyka chemii w wymiarze 45, dydaktyka biologii-45 godzin zaś w suplemencie dyplomu wykazano 60 godzin chemii organicznej i 75 godzin chemii nieorganicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaką stawkę powinno się płacić za zastępstwo doraźne jeśli nauczyciel np. historii idzie na zastępstwo nauczyciela świetlicy? 1/18 czy 1/26? Nadmienię, że organ prowadzący nie określił tego w swoich uchwałach i zarządzeniach.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony z dniem 1.08.2018 przy podpisaniu umowy przedłożył świadectwo pracy ze swojej pierwszej i jedynej pracy za okres 1.04.2009 - 31.03.2014. Prowadził działalność gospodarczą w okresie 19.04.2016 - 30.06.2017. Jaka data powinna być wpisana w dokumentach kadrowych jako data do obliczenia dodatku stażowego / data do nagrody jubileuszowej? Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły od 2002r. W szkole w której pracuje zatrudniony jest mój mąż na stanowisku konserwatora.Dostałam informację z urzędu gminy, że z uwagi na zależność służbową nie może dalej być zatrudniony przeze mnie. Proszę o pilną odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe