Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciela, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego muszę zatrudniać na czas nieokreślony?
Co do zasady, nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na czas nieokreślony, przy czym nie musi to być zatrudnienie w pełnym wymiarze, tak jak w przypadku mianowania. Obowiązek ten wynika z art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela.
Jedyny wyjątek od powyższej zasady stanowi ust. 7 tego artykułu, zgodnie z którym z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym, mianowanym lub dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (w tym w trakcie roku szkolnego), w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Potrzebą wynikającą z organizacji nauczania może być np. zatrudnienie nauczyciela na czas określony, w związku z nauczaniem danego przedmiotu tylko w danym roku szkolnym, w związku z przyszłą likwidacją szkoły (wygaszanie szkoły), zatrudnieniem nauczyciela, które uzależnione jest od przydzielenia środków finansowych przez organ prowadzący, co często ma miejsce przy zatrudnianiu nauczycieli specjalistów, np. logopedy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole podstawowej musi być powoływany społeczny inspektor pracy? W szkole zatrudnionych jest 40 nauczycieli i 7 pracowników obsługi. Wśród pracowników jest 5 członków ZNP.
- Nauczycielka urodziła dziecko w lipcu 2022 r. i przebywa na urlopie macierzyńskimi (20 tygodni) oraz rodzicielskim (32 tygodnie). Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy przysługuje jej dodatkowe 9 tygodni urlopu? Czy z tego urlopu może korzystać ojciec dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała podpisaną umowę na czas określony (do 31 sierpnia 2015), gdyż zastępowała nauczyciela, który był na urlopie zdrowotnym. W czerwcu dyrektor otrzymał informację, że nauczycielka ta jest w ciąży. Czy dyrektor musi przedłużyć umowę z tą nauczycielką do porodu? Jak należy postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady podpisywania dokumentów przez osobę zastępująca dyrektora w czasie jego nieobecności. Chodzi o zastępcę społecznego, mającego upoważnienie organu prowadzącego do zastępowania dyrektora. Czy może on używać pieczątki dyrektora i podpisywać dokumenty swoim imieniem i nazwiskiem, poprzedzając podpis sformułowanie " z up." ?
- Jaka jest podstawa prawna zatrudnienia w szkole nauczyciela bez kwalifikacji na dane stanowisko? Chodzi konkretnie o zatrudnienie na stanowisko nauczyciela współorganizującego proces kształcenia (dla ucznia z Zespołem Aspergera). Od września na 5 godzin świetlicy szkolnej zostanie zatrudniony nauczyciel, który posiada wykształcenie: licencjat, edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z przygotowaniem pedagogicznym. Chciałabym jej dać 20 godzin nauczyciela współorganizującego. Pani jednak nie ma kwalifikacji z zakresu pedagogiki specjalnej. Czy mogę ją w takim razie zatrudnić na to stanowisko, czy wymaga to zgody kuratora? W chwili obecnej ten nauczyciel nie jest zatrudniony w szkole. Jak zgodnie z prawem należy taką osobę zatrudnić (podstawa prawna)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe