Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka miała podpisaną umowę na czas określony (do 31 sierpnia 2015), gdyż zastępowała nauczyciela, który był na urlopie zdrowotnym. W czerwcu dyrektor otrzymał informację, że nauczycielka ta jest w ciąży. Czy dyrektor musi przedłużyć umowę z tą nauczycielką do porodu? Jak należy postąpić?
Zgodnie z zasadą kodeskową, umowa o pracę na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciązy, ulega przedłuzeniu do dnia porodu. Zasada ta nie dotyczy jednak umów o pracę zawartych w celu zastępstwa.
Z nauczycielem nawiązuje sie stosunek pracy na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, czyli albo na podstawie mianowania albo na podstawie umowy o pracę. Umowa o pracę zasadniczo powinna być zawarta na czas nieokreślony. Karta Nauczyciela przewiduje jedynie trzy przypadki, w których można zatrudnić nauczyciela na czas określony - umowa z nauczycielem stazystą zawarta na rok szkolny w celu odbycia stażu, w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania oraz w przypadku zaistnienia potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Wśród wielu interpretacji umowy na zastępstwo, w przypadku umów nawiązanych na podstawie Karty Nauczyciela, najlogiczniejsza wydaje się teza, że tak samo, jak w przypadku umów kodeksowych, tak i w tym przypadku, umowa o pracę nie przedłuża się do dnia porodu. Warunkiem niezbędnym jest tutaj zapis w umowie o pracę, że jest ona zawarta w celu zastępstwa innego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie jest objęty ochrona związkową. W projekcie organizacji pracy na następny rok szkolny zaproponowano mu 19 godzin edukacji wczesnoszkolnej i 6 zajęć rewalidacyjnych ( w protokole zapisano, że liczba godzin ponadwymiarowych może ulec zmianie ). Czy ochrona związkowa obejmuje tylko konieczność zapewnienia etatu w następnym roku szkolnym, czy zapewnienie przewidywanej w kwietniu liczby godzin?
- W gminie planowana jest likwidacja niewielkiej szkoły. Nauczyciele mają stać się pracownikami zespołu szkół. Jest propozycja by wręczyć wypowiedzenia wszystkim nauczycielom, tym z likwidowanej szkoły i z Zespołu Szkół i ponownie zatrudnić tylko tych najlepszych. Czy jest taka możliwość prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma umowę na zastępstwo (1 rok szklony od 01.09.2017r.) możne rozpocząć awans na stopień nauczyciela mianowanego? Jeśli może to czy decyzja ma być od 01 września 2017 do 31 maja 2020?
- Witam. Cytat z Państwa strony "Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
Kwestię tę reguluje:
KODEKS PRACY Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.)
Art. 251. [Kolejna umowa na czas określony] § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej
a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca".
Czy jednak w tej sytuacji nie ma zastosowania art 10 pkt 7 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Po raz trzeci piszę do Państwa. Dotąd moje pytanie nie pojawiło się i nie uzyskałam lub nie wiem gdzie szukać odpowiedzi. Czy nauczycielowi, który wraca z urlopu macierzyńskiego, długotrwałego chorobowego, urlopów uzupełniających należy się to sama stanowisko co wcześniej i w takim samym wymiarze.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe