Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielce wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim 1.09. (nie wykorzystała urlopu) mogę wypłacić ekwiwalent? Czy też musi wykorzystać urlop i w ten sposób przedłużyć nieobecność w pracy?
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop nie może zostać wypłacony w czasie trwania zatrudnienia, ponieważ prawo to powstaje w ostatnim dniu zatrudnienia (art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Jeżeli nauczycielka złoży wniosek o udzielenie urlopu uzupełniającego (w szkole feryjnej) lub urlopu zaległego czy bieżącego (w placówce nieferyjnej), do czego nie jest zobowiązana, wówczas dyrektor taki wniosek ma obowiązek uwzględnić i udzielić urlopu wypoczynkowego, co wydłuży nieobecność w pracy – art. 163 § 3 w zw. z art. 1821g ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 w zw. z art. 91c ust. 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi objętego ochroną związkową włączonego gimnazjum do szkoły podstawowej zaproponowałam w arkuszu organizacyjnym na nowy rok szkolny etat łączony (j. angielski i świetlice), ponieważ nie ma już klas gimnazjum nie mam tyle godzin j. angielskiego. Nauczycielce zmieni się pensum. Nadmieniam, że wielu nauczycieli będzie miało etaty łączone, nikt nie kwestionuje, cieszą się, że mają pracę. Pani chce, abym zabrała godziny dydaktyczne innej nauczycielce j. angielskiego. Czy Pani nie nadużywa swojej ochrony związkowej? Czy proponowanie takiego rozwiązania dyrektorowi jest etyczne? Zapowiedziała, że skieruje sprawę do sądu. Czy jako dyrektor dbający o wszystkich nauczycieli jestem na straconej pozycji w sądzie? Przecież straciła godziny w klasach gimnazjalnych, nie mam jej z czego dać, jest mniej o dwa oddziały w szkole. Czy sąd nie bierze takich okoliczności pod uwagę?
- Czy pedagog lub inny specjalista może mieć w szkole nadgodziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego będzie zatrudniony od 1.09.17r. na 1/2 etatu w szkole i 1/2 etatu w przedszkolu. Jak wyliczyć nauczycielowi urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po studiach rolniczych i ochronie środowiska (przedmioty: botanika, mikrobiologia, uprawy szczegółowe i ogólne, ochrona roślin, entomologia) może w obecnym stanie prawnym uczyć biologii w szkole zawodowej specjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazanie prawnego sposobu rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na podstawie mianowania, urodzonym 19 października 1951 roku (ponad 45-lat stażu zawodowego). Nauczyciel twierdzi, że odejdzie na emeryturę tylko wtedy jeśli zagwarantuję mu 6-miesięczną odprawę, czego nie mogę zrobić z przyczyn organizacyjnych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe