Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielka po rocznym urlopie macierzyńskim może złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia? Nauczycielka dyplomowana z 16-letnim stażem pracy przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia, który został przerwany rocznym urlopem macierzyńskim. Po zakończonym urlopie, w trakcie urlopu uzupełniającego, nauczycielka zachorowała i przebywa już miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy może złożyć wniosek o kolejny urlop dla poratowania zdrowia?
W mojej ocenie w omawianej sytuacji doszło w sensie prawnym do zakończenie urlopu zdrowotnego, co oznacza, że następny urlop dla poratowania zdrowia może zostać udzielony nauczycielowi po upływie roku od dnia zakończenia obecnego urlopu.Kolejnego urlopu dla poratowanie zdrowia można udzielić nie wcześniej niż po roku
Kwestie dotyczące udzielenia nauczycielowi kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia reguluje art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela (dalej: KN). Zgodnie z tym przepisem nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia.
Karta Nauczyciela określa jedynie maksymalny jednorazowy okres trwania urlopu
Decyzję o przyznaniu nauczycielowi urlopu wydaje dyrektor szkoły – jeden rok. W swojej decyzji o udzieleniu nauczycielowi urlopu zdrowotnego określa on termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu zdrowotnego, biorąc pod uwagę, wskazania lekarza, co do długości urlopu i deklarację nauczyciela złożoną we wniosku o urlop.
KN nie przewiduje możliwości przedłużania udzielonego urlopu dla poratowania zdrowia
Zakończenie danego urlopu oznacza, iż następny urlop dla poratowania zdrowia może zostać udzielony nauczycielowi po upływie roku od dnia zakończenia obecnego urlopu. Nauczycielka może zatem wystąpić o nowy urlop zdrowotny po upływie roku od dnia zakończenia urlopu poprzedniego.
W świetle Stanowiska MEN w przypadku nauczyciela który w trakcie urlopu zdrowotnego przechodzi na urlop macierzyński, urlop zdrowotny powinien być automatycznie zakończony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak rozliczyć nadgodziny nauczycielowi przedszkola, który tygodniowo ma 2,5 nadgodzin planowych i w dniu w którym pracuje od godz. 6.30 do 15.30 jest oddelegowany na zebranie związkowe ZNP od godz. 11.00 do 14.00 (pełni funkcję prezesa ogniska). Czy nauczyciel po zebraniu wraca do pracy i liczymy mu normalnie nadgodziny? Czy po zebraniu nauczyciel nie wraca już do pracy i zdejmujemy mu nadgodziny planowe?
- Jestem dyrektorem szkoły zawodowej niepublicznej na prawach szkoły publicznej. W szkole zatrudniony jest nauczyciel przedmiotów zawodowych na czas nieokreślony w oparciu o Art. 7 ust. 1 pkt 1d u.o s.o. Czy brak zgody organu prowadzącego na dalsze zatrudnienie nauczyciela w tym przypadku jest przyczyną wypowiedzenia mu umowy o pracę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu, posiadający wykształcenie typu: pedagogika wczesnoszkolna, może prowadzić z dziećmi zajęcia języka angielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na jaki wymiar godzin można zatrudnić nauczyciela wspomagającego w kl. II, w której uczy się uczeń z autyzmem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel który w swojej macierzystej szkole ma pełny etat oraz umowę o mianowanie, czy też na czas nieokreślony, a w drugiej szkole np. kilka godzin . Czy takiemu nauczycielowi można co roku dawać umowę na czas określony od 1 września do 30 sierpnia ?
Czy 3 kolejna ma być już na czas nieokreślony? Nauczyciel ten jest zatrudniany co roku gdyż nie ma pewności czy w danym roku szkolnym będą wolne godziny oraz czy plan pracy w szkole macierzystej umożliwi mu prace w drugiej szkole ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe