Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który pracuje w dwóch szkołach na umowie na czas określony, przysługuje dodatek za wysługę lat w dwóch placówkach? W placówce A ma 10/18, a w placówce B 9/18. Te dwie szkoły są w tej samej gminie i obydwie są szkołami, których organem prowadzącym jest gmina, czyli są szkołami samorządowymi.
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia (...) dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi w szkole, która jest jego głównym miejscem pracy.
W szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony dodatkowo, dodatek stażowy otrzyma najwcześniej po 3 latach (za okres przepracowany w tej szkole). Wyjątek od tej ogólnej zasady stanowi sytuacja, gdy nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach na cząstki etatu, ale w sumie nie przekraczają one godzin pełnego pensum nauczyciela, np. 18 godzin. W takim przypadku nauczyciel jest uprawniony do dodatku uwzględniającego wszystkie poprzednie zakończone okresy pracy we wszystkich szkołach.
W związku z powyższym nauczyciel opisany w pytaniu otrzymuje dodatek stażowy w szkole, która jest jego głównym miejscem pracy (z reguły to ta, w której ma umowę na czas nieokreślony, w której był wcześniej zatrudniony lub ta, w której ma więcej godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy zatrudnionego nauczyciela od 01.09.2016 r. do 31.08.2017 r. Nauczyciel ten ma być zatrudniony na następny rok szkolny 2017/2018. Z jaka datą należy zatrudnić nauczyciela czy od 01.09.2017 r., czy od 04.09.2017 r. tak jak się rozpoczyna rok szkolny 2017/2018 r?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki dodatek przysługuje nauczycielowi, który prowadzi rewalidację indywidualną z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na cały etat może podjąć pracę w innej szkole? Nauczyciela obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy. Kiedy jest impreza szkolna tłumaczy, że on nie może być na niej obecny, ponieważ ma lekcje w innej szkole. Jak rozliczyć godziny pracy nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze w takiej samej sytuacji. Dodam, że macierzystą szkołą tych nauczycieli jest "moja" szkoła.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole? Odbyła studia na kierunku pedagogika w latach 2000/01-2004/05 w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo-wychowawczej. W informacjach o uprawnieniach posiadacza dyplomu widnieje taki wpis: Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe: absolwent posiada przygotowanie pedagogiczne.
- Chciałabym poruszyć kwestię przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Jestem nowym dyrektorem i na podstawie arkuszy informacyjnych dot. pracy nauczycieli przyznałam dodatki motywacyjne we wrześniu. Okazało się, że dwóch nauczycieli ma je niższe niż w ubiegłym roku. Zarzucono mi, że na piśmie nie zawiadomiłam ich wcześniej o obniżeniu dodatku. Czy ogólne przepisy oświatowe zawierają informacje na temat warunków obniżenia dodatku motywacyjnego, czy ma to regulować szkolny dokument tworzony na podstawie uchwały organu prowadzącego? Dodam, że ta uchwała nie zawiera takich informacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe