Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi należy się zasiłek na zagospodarowanie? Okres zatrudnienia: 1. 2009.11.23-20011.07.31 - (Świadectwo pracy)- pracownik produkcji bezpośredniej 2. 2007.05.04-2009.04.04 - świadectwo pracy - referent d/s marketingu 3.01.09.2014-31.08.2015 - nauczyciel j. angielskiego - stażysta 4. 01.09.2015 - nadal Nauczyciel posiada kwalifikacje do nauczania j. angielskiego, studia ukończył w lipcu 2014 r., stopień nauczyciela kontraktowego uzyskał w dniu 30 czerwca 2015 r. Czy ma prawo ubiegać się o zasiłek na zagospodarowanie na podstawie przepisów Karty Nauczyciela?
Zgodnie z art. 61 Karty Nauczyciela, nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.
Jeżeli okresy pracy wykonywanej przed podjęciem pracy w szkole (pracownik produkcji i referent) przypadały w okresie odbywanych przez nauczyciela studiów, to zatrudnienia tego nie zalicza się do pierwszej pracy zawodowej w życiu i zasiłek przysługuje. Gdyby zatrudnienie to miało miejsce przed podjęciem studiów, zasiłek na zagospodarowanie nie przysługiwałby.
Pozostałe wymagania nauczyciel spełnia: uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole (w tym przypadku już po roku) i posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Jezeli tylko jest zatrudniony w wymiarze nie niższym niż połowa etatu, to przysługuje mu zasiłek na zagospodarowanie, poniewaz na podstawie art. 91b ust. 1. KN, do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisówart. 54--61, 71, 72 i 86-91.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka forma zatrudnienia będzie właściwa dla osoby prowadzącej z uczniem, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (rewalidacja), zajęcia rehabilitacji oraz terapii SI? Czy można w/w Panią zatrudnić na stanowisku niepedagogicznym (tzw.specjalista), mimo,iż posiada przygotowanie pedagogiczne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Na jakiej podstawie można skrócić realizację etatu do mniej niż 5 dni tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym integracyjnym mamy podpisane umowy o współpracy ze specjalistami tj. logopedą i fizjoterapeutą. Specjaliści Ci nie są nauczycielami, nie mają przygotowania pedagogicznego, czy wobec powyższego musimy ich zatrudnić na umowę o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na 9/18 jako nauczyciel geografii (jedna umowa) po 5 latach pracy dyrektor zatrudnił go jako wychowawcę w wymiarze 26/26 (druga umowa). Stanowisko dyrektora objęłam od 1.09 i wgłębiając się w kadry zauważyłam, że ten pracownik ma 2 umowy z jednym pracodawcą na czas nieokreślony. Ponadto system sio nie przyjmuje tego nauczyciela ze względu na zbyt dużą liczbę godzin. W przeliczeniu pensum z tych 2 etatów powinno wynosić według mnie 23/23, a nadgodziny 12 (jestem świadoma że takiej ilości nadgodzin mieć nie może) . Pytanie co z nim zrobić?? W arkuszu widnieje na osobnych etatach bez nadgodzin. Kadrowa upiera się że umowy są dobrze skonstruowane. Nauczyciel pracuje w młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe