Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
W kwestii zatrudnienia innego nauczyciela nie powinno być problemów, ponieważ, jak sama Pani pisze, dotychczasowa nauczycielka unikała kontaktu ze szkołą. Nawiązanie stosunku pracy z taką osobą jest więc niemożliwe. Poza tym, taka postawa wskazuje na brak zainteresowania pracą.
Inaczej wygląda sprawa zatrudnienia na czas określony. Zgodnie z Kartą Nauczyciela na czas określony można zatrudnić nauczyciela jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Będzie to albo zastępstwo za nieobecnego nauczyciela albo potrzeba wynikająca z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7). Taka potrzeba pojawia się, gdy musimy zatrudnić nauczyciela na rok szkolny, bo np. dany przedmiot, zgodnie z planami nauczania, będzie realizowany tylko w tym roku lub liczba uczniów w związku z niżem demograficznym maleje z roku na rok i godziny dla nauczyciela mamy tylko na ten rok lub godziny przeznaczone dla nauczyciela są godzinami, o które dyrektor musi wnioskować do organu prowadzącego i nie ma pewności, że w kolejnych latach je otrzyma.
W związku z tym nauczyciela można zatrudniać na czas określony wiele razy (nie ma tu zastosowania zasada trzeciej umowy na czas nieokreślony). Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 czerwca 2000 r. I PKN 709/99:
"Przepis art. 251 KP nie ma zastosowania, jeżeli ustawa w sposób wyczerpujący wskazuje okoliczności, w których strony mogą zawrzeć umowę o pracę na czas określony..."
W opisanym przypadku trzeba będzie wytłumaczyć w sądzie przyczyny zawarcia umowy na czas określony, czyli wykazać potrzebę wynikającą z organizacji nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak nalicza się dodatek za pracę w oddziałach dwujęzycznych? Jaki akt prawny to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona w przedszkolu na zastępstwo do 31.08.2020 r. W marcu 2020 r. urodziła i przebywa do 12 lipca na urlopie macierzyńskim, następnie chce skorzystać z 2 tygodni urlopu rodzicielskiego i w dalszej kolejności z urlopu wypoczynkowego. Pytanie: Czy można znowu zatrudnić tę nauczycielkę od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. na zastępstwo i czy będzie ona mogła wykorzystać w czasie zatrudnienia urlop rodzicielski?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła od września przymierza się do utworzenia klasy integracyjnej. Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w tej klasie przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy?
- Pracownik niepedagogiczny ukończył 4 letnie technikum zawodowe. Ile lat nauki należy mu zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy dzienne technikum zawodowe to szkoła wymieniona w art. 155 § 1 pkt 2 kodeksu pracy - czy art. 155 § 1 pkt 3?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
czy mogę zatrudnić jako nauczyciela wspomagającego do klasy pierwszej (1 dziecko z upośledzeniem lekkim, 2 autystów) nauczyciela po ukończonych studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją ruchową oraz 3 -semestralnych studiach podyplomowych w zakresie oligofrenopedagogiki. Nauczycielka obecnie pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Modrzewcu jako terapeuta zajęciowy
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe