Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego, tzw. „wczasy pod gruszą” jest świadczeniem socjalnym. Może to być dofinansowanie instytucjonalnie zorganizowanych form wypoczynku...

PORADA PRAWNA

30 czerwca 2022 Prawo oświatowe

Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia należą się „wczasy pod gruszą”?

Dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego, tzw. „wczasy pod gruszą” jest świadczeniem socjalnym. Może to być dofinansowanie instytucjonalnie zorganizowanych form wypoczynku lub wypoczynku zorganizowanego przez pracownika we własnym zakresie. Wysokość dopłat dla pracowników uwarunkowana powinna być wysokością dochodów na członka rodziny.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 1070 z późn. zm.) osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych. Jest więc bezsporne, że każdy pracownik szkoły, tj. pracownik pedagogiczny i pracownik niepedagogiczny, pozostający w stosunku pracy w dacie złożenia wniosku o świadczenie z funduszu socjalnego, jest osobą uprawnioną w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przyznawanie pomocy z funduszu socjalnego uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego oraz zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, określa pracodawca w regulaminie funduszu świadczeń socjalnych.

Urlop dla poratowania zdrowia, o którym mowa w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) jest okresem zatrudnienia, który nie przerywa stosunku pracy nauczyciela. Nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym pozostaje pracownikiem, a więc osobą uprawnioną do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zgodnie z art. 73 ust. 5 KN w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych. Do tzw. innych świadczeń pracowniczych należy zaliczyć świadczenia wypłacane z funduszu socjalnego.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT