Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi wypłaca się dodatek za specjalizację 3-go stopnia? Jeśli tak to gdzie mogę znaleźć podstawę prawną?
Wynagrodzenie nauczycieli składa się z: 1) wynagrodzenia zasadniczego; 2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy; 3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw; 4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu: 1) wysokość stawek dodatków, o których mowa w pkt 2, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków (z zastrzeżeniem art. 33 i 34), 2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw (z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3), 3) wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach Oznacza to, że szczegóły, o których mowa wyżej ustala organ prowadzący szkołę, są to bowiem jego kompetencje nadane ustawą Kartą Nauczyciela. Cytowany artykuł przyznaje wyłączną kompetencję do określenia regulaminu dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela organowi prowadzącemu szkołę. Uchwała JST ustanawiająca regulamin wynagradzania nauczycieli jest aktem prawa miejscowego, która precyzyjnie i szczegółowo ustala warunki przyznawania np. dodatku motywacyjnego. W przepisach ustawy nie znajdujemy takich składników wynagrodzenia, jak dodatek za specjalizację.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 30 ust. 6.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie w związku z zawieszeniem zajęć w szkole z powodu COVID-19. 1. Otrzymałam informację od nauczyciela o dodatnim wyniku na COVID-19. 2. Otrzymałam pozytywną opinię sanepidu na zajęcia hybrydowe i zdalną naukę dla klas (VII, VIII) objętych kwarantanną od 15.10.2020 r. do 22.10.2020 r. 3. Otrzymałam zgodę organu prowadzącego na zwieszenie zajęć. 4. Wydałam zarządzenie. Pytanie brzmi: Czy dyrektor zawiesza zajęcia w szkole na czas określony, wprowadzając naukę zdalną dla uczniów objętych kwarantanną i utrzymując dla pozostałych klas naukę stacjonarną? Chodzi mi o stan prawny na dzień 15.10.2020 r. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku po raz pierwszy występuję w roli dyrektora przedszkola niepublicznego, nie chciałabym na samym początku popełnić jakiegoś błędu, dlatego proszę o wskazówki dotyczące dokumentów jakie muszę przygotować już od samego początku dla rodziców, co im przedstawić i na co zwrócić uwagę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy kontroler ZUS może zakwestionować podpisany przez organizacje związkowe i obowiązujący w placówce regulamin ZFŚS?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do poradni wpłynął wniosek rodzica o edukację domową, natomiast ze szkoły niepublicznej informacja, że dziecko realizuje nauczanie domowe w tej szkole, a jednocześnie jest uczniem szkoły w Niemczech (posiedliśmy informację, że tam przebywa). Rodzic wraz z dzieckiem podczas okresowego pobytu w Polsce odbył wizytę w poradni w celu dopełnienia formalności i badania. Czy poradnia może wydać opinię o braku przeciwwskazań do realizacji obowiązku nauki poza szkołą, czy względy formalne (art 37 Ustawy Prawo Oświatowe) uniemożliwiają wydanie takiej opinii?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ojciec dziecka powierzył opiekę notarialnie dziadkom (rodzice żony), która zginęła w wypadku, są to opiekunowie faktyczni od śmierci córki. Dziadkowie wystąpili do sądu o prawne sprawowanie opieki nad wnuczką. Poproszono szkołę o wydanie opinii o uczennicy (PCPR). Zamieściłam tam informacje o obowiązkach prawnego opiekuna. Ustawa o systemie oświaty, która wyraźnie określa obowiązki rodzica wobec własnego dziecka w zakresie edukacji, natomiast w art. 3 pkt 10 ustalono, że w zastępstwie za rodzica może występować także prawny opiekun dziecka. Sprawę dziadków o sprawowanie opieki oddalono, a ja mam wyjaśnić do sądu rodzinnego dlaczego podważam decyzję notarialną. Akt notarialny dostarczono już po złożeniu wniosku o opiekę nad dzieckiem w sądzie, wcześniej ojciec ręcznie upoważnił babcię do działania w jego imieniu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe