Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zwalnianemu z pracy na podstawie art.23 ust.1 pkt 3 Karta Nauczyciela należy się odprawa? Jeżeli tak to w jakiej wysokosci? Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.)
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
2. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
3. Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 3-6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5.
Art. 28. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyny określonej w art. 23 ust. 1 pkt 3, przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy - za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 1 i 1a, nieprzekraczającą jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązuje się stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 70 ust. 2, przyznaje się odprawę pieniężną na zasadach określonych w ust. 1, nieprzekraczającą jednak:
1) trzymiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli okres pracy nauczycielskiej nie przekroczył 10 lat;
2) sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli okres pracy nauczycielskiej przekroczył 10 lat.
2a. W wypadku określonym w art. 23 ust. 1 pkt 6 nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przysługuje jednorazowo odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela religii, nie więcej jednak niż w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
3. Odprawy określone w ust. 1-2a wypłaca dyrektor szkoły, który rozwiązał z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania stosunek pracy.
Zatem wysokość odprawy zależy od 2-óch czynników:
1) stażu
2) sposbu zatrudnienia (mianowanie, czy umowa), o czym informuje art. 28 ust. 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- wiem ze mój nauczyciel ma problemy zdrowotne ( depresje, wyżywa się na uczniach), nauczyciel dyplomowany; co mogę zrobić - na jakie badania ew. wysłać
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony od 01.09.2005r. cały etat 18/18. Od dnia 01.09.2015 do 31.08.2016 propozycja ograniczenia zatrudnienia na 10/18 etatu. W przyszłym roku szkolnym nie będzie dla nauczyciela godzin. Czy wręczyć mu wypowiedzenie na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2, które upłynie 31.08.2016 r., czy w związku z niepełnym etatem wypowiedzenie na podstawie art. 27 Karty Nauczyciela? Czy nauczycielowi należy się 3 miesięczna odprawa? Czy może skorzystać ze stanu nieczynnego przez okres 6 miesięcy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy sprzątaczka w szkole może nalewać zupę z cateringu w stołówce szkolnej? Czy wystarczy samo orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne ? Czy musi mieć badanie na nosicielstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W niepublicznym przedszkolu nauczyciele zatrudniani są na umowę o pracę z Kodeksu Pracy, czyli w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Czy nauczyciel religii, który pracuje godzinę tygodniowo w umowie powinien mieć wpisany wymiar 1/40 etatu? Umowę zawieramy od 1 września do 30 czerwca. Jak wygląda wówczas kwestia urlopu? Czy faktycznie przysługuje takiemu pracownikowi 10 dni urlopu, które może wykorzystać i nie prowadzić zajęć kilka razy z rzędu? Proszę o pomoc w tej kwestii, ponieważ odkąd zawieramy umowy o pracę, a nie umowy zlecenie, ta kwestia nie jest dla nas do końca jasna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są obowiązki formalne dyrektora szkoły odnośnie wprowadzenia przestoju dla pracowników obsługi w związku z epidemią koronawirusa? Co prócz porozumienia ze związkami powinien jeszcze dyrektor zrobić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe