Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy sprzątaczka w szkole może nalewać zupę z cateringu w stołówce szkolnej? Czy wystarczy samo orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne ? Czy musi mieć badanie na nosicielstwo?
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach badaniom do celów sanitarno-epidemiologicznych podlegają:
- podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną;
- noworodki, niemowlęta i kobiety w ciąży, podejrzane o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko;
- nosiciele, ozdrowieńcy oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym,
- uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
- osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
W przypadku osób zatrudnionych w szkole, które nie mają kontaktu z żywnością, lekarz dopuszcza możliwość wykonania badania do celów sanitarno-epidemiologicznych przy badaniu profilaktycznym, bez konieczności przedstawiania przez pacjenta wyników posiewów kału.
Jednakże przedstawienie aktualnych wyników posiewów kału jest konieczne w przypadku badań sanitarno-epidemiologicznych osób, które mają kontakt z żywnością, bądź pomagają dzieciom w czynnościach higienicznych, czyli na przykład:
- kucharze, pomoce kuchenne, osoby mające kontakt z żywnością
- intendenci,
- nauczyciele przedszkolni / wspomagający mający kontakt z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Wobec tego należy przyjąć, ze jeśli pracownica, o której mowa w pytaniu ma rozdawać dzieciom posiłki – musi mieć badania także na nosicielstwo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie będącej nauczycielem nadzór pedagogiczny sprawuje wicedyrektor. Jeśli w szkole nie został powołany wicedyrektor kto może sprawować nadzór pedagogiczny ?
- Będę od września dyrektorem i czy na stanowisko wicedyrektora lub kierownika zajęć praktycznych mogę powołać osób na rok?
Czy mogę powołać na w/w stanowiska osoby które w momencie powołania są na świadczeniu rehabilitacyjnym bądź na zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej można płacić za godziny ponadwymiarowe podczas wakacji, tzn. jeśli nauczyciel ma np. etat 26/24, czyli w tym są 2 godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce publicznego przedszkola przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych w momencie złożenia wypowiedzenia z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia w dniu 30.09.2017 r. gdy: wykorzystała urlop macierzyński i urlop rodzicielski w roku 2016, a rok 2017 zaczęła od zwolnień L-4, a później korzystała z urlopu wychowawczego do dnia 31.08.2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sprawy. Szkoła zatrudnia nauczyciela religii na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Dyrektor szkoły widzi konieczność zmniejszenia wymiaru zatrudnienia do 0,5 etatu. W chwili obecnej, tj. po 31 maja w szkołach feryjnych upłynął już okres wypowiedzenia stosunku pracy. Czy dopuszczalną jest forma zawarcia porozumienia z nauczycielem, w którym określone będą nowe warunki zatrudnienia oraz okres ich obowiązywania, tj. 0,5 etatu na nowy rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe