Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy obecne przepisy nakazują wyznaczenie miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej na terenie placówki oświatowej? Czy wystarczy tylko miejsce obok przedszkola wyznaczone przez gminę?
Z przepisów prawa oświatowego (ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r., Dz. U. tj. 2018 poz. 996 z poźn. zmianami), Karty Nauczyciela (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r., Dz. U. tj. 2018, poz. 967 z późn. zmianami) oraz z zakresu bezpieczeństwa i higieny w publicznych
niepublicznych szkołach i placówkach (rozporządzenie z dnia 31 grudnia 2002 r., Dz. U. nr 6, poz. 68 i 69), nie wynika wprost obowiązek utworzenia na terenie publicznych lub niepublicznych placówek oświatowych miejsc parkingowych przeznaczonych do wyłącznego korzystania dla osób niepełnosprawnych.
Obowiązki związane z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc parkingowych wynika bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozdziale 3 niniejszego rozporządzenia została uregulowana problematyka parkingów i miejsc postojowych. Obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych wynika wprost z brzmienia § 18. 1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. 2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Tym samym obowiązek wyznaczenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na danej nieruchomości ciąży na właścicielu gruntu. Jeśli właścicielem gruntu, na którym znajduje się placówka oświatowa jest np. gmina to na niej ciąży obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych osób niepełnosprawnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele przedszkolni w placówkach niepublicznych zatrudnieni na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony za dzień 11 listopada przysługuje im dzień wolny, który wykorzystają do końca roku. A jak jest jeśli za rok wypadnie to święto w niedzielę, czy też dzień wolny im przysługuje?
- Mam w przedszkolu dziecko 3 letnie z zespołem Downa. uczęszcza do OREW na zajęcia oraz w przedszkolu udzielamy mu wsparcia w postaci zajęć logopedycznych oraz dyd. wyrównawczych. Proszę o informację czy potrzebny jest nauczyciel wspomagający.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic mieszkający za granicą złożył do dyrektora szkoły wniosek o przyjęcie dziecka do IV klasy szkoły podstawowej razem z wnioskiem o wydanie decyzji na nauczanie domowe tego dziecka. Dołączył opinię niepublicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej i oświadczenie, że będzie przywoził dziecko na swój koszt na egzamin klasyfikacyjny. w załączonych dokumentach brak zgody drugiego rodzica (ojca). Czy w tej sytuacji dyrektor powinien wydać zgodę w formie decyzji na nauczanie domowe tego dziecka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zakupione przez szkołę podręczniki są własnością gminy. W naszej szkole są one na stanie biblioteki. Czy jeśli chcę ubytkować podręczniki , które są nie używane od roku 2017/ 2018 mam wystąpić z prośba do gminy o zgodę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki dokładnie przepis wskazuje na brak możliwości pobierania składek od rodziców dzieci przedszkolnych na tzw. "wyprawkę" obejmującą głównie artykuły piśmiennicze i papiernicze (blok, pisaki, klej, kredki, itp.)w danym roku szkolnym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe