Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaki dokładnie przepis wskazuje na brak możliwości pobierania składek od rodziców dzieci przedszkolnych na tzw. "wyprawkę" obejmującą głównie artykuły piśmiennicze i papiernicze (blok, pisaki, klej, kredki, itp.)w danym roku szkolnym?
Przedszkole samorządowe nie jest uprawnione do pobierania innych opłat niż wyraźnie określone w przepisach, które obejmują opłatę za dodatkowe zajęcia w wysokości nie wyższej niż 1 zł za godzinę oraz za wyżywienie - art. 5 ust. 2 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2077 ze zm.), art. 52 ust. 1, 3 i 12 ustawy z 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203). Nie można więc od rodziców domagać się wniesienia obowiązkowej opłaty na ww. zakupy. Natomiast jeśli wszyscy rodzice zgodzą się na zakup materiałów papierniczych i piśmienniczych w ich imieniu przez pracownika przedszkola, mogą dobrowolnie przekazać uzgodnioną kwotę na ten cel albo też mogą sami dokonać zakupów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wskazanie właściwego postępowania w sytuacji, gdy po zakończonej rekrutacji uzupełniającej do "zerówki" i uzupełnieniu liczebności przez przyjęcie dzieci spoza rejonu, zgłosili się rodzice (z obwodu) chcąc zapisać dzieci na roczne przygotowanie przedszkolne. Czy zobowiązani jesteśmy zapisać dzieci? Co powiedzieć rodzicom dzieci wcześniej zapisanych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli szkoła organizuje wycieczkę krajową lub zagraniczną wspólnie z biurem podróży, to kto w imieniu szkoły podpisuje umowę z biurem podróży? Czy może to zrobić nauczyciel będący kierownikiem wycieczki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy właściciel, który jest jednocześnie dyrektorem przedszkola sprawującym nadzór pedagogiczny może oprócz pensji pobierać wynagrodzenie za prowadzone zajęcia specjalistyczne (logopedia, SI itp)?
Proszę o odpowiedź w myśl przepisów regulujących z dniem 1 stycznia 2018 r.
Pragnę dodać, że jest to przedszkole integracyjno-terapeutyczne i prowadzone są zajęcia w ramach PPP oraz WWRD.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może być zobowiązany do pokrycia faktur, rachunków z tytułu zaciągnięcia zobowiązań przez Radę Rodziców. Na umowach które są podstawą do wezwań do zapłaty jest pieczątka szkoły i podpis byłej Pani przewodniczącej Rady Rodziców a faktury wystawione na Rade Rodziców przy szkole?. Czy dyrektor powinien złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez była Panią przewodnicząca, która nie stawia się na wezwania dyrektora i obecnej rady rodziców W celu wyjaśnienia sprawy?. Dodam, że ta sytuacja miała miejsce przed kadencja obecnego dyrektora i czy w takiej sytuacji nowa Rada Rodziców i nowy dyrektor mogą być wzywanie do zapłaty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak zatrudnić psychologa na 1/2 etatu w przedszkolu w trakcie roku szkolnego? Nauczyciel byłby zatrudniony od 15 maja (w sierpniu przedszkole jest zamknięte) więc umowa byłaby do końca lipca, następna umowa byłaby od 1 września. Nauczyciel jest początkujący, który 29 czerwca 2018 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Od uzyskania stopnia pracował 2 lata w szkole (do 31 sierpnia 2020 r.). Proszę o podanie podstaw prawnych do umów zatrudnienia i informację kiedy nauczyciel rozpoczął by awans na stopień nauczyciela mianowanego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe