Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy od września 2019 roku nauczyciel wygaszanego gimnazjum, który przejdzie w stan nieczynny i będzie pobierał z tego tytułu wynagrodzenie przez okres 6 miesięcy, może jednocześnie pracować i pobierać wynagrodzenie w innej szkole, w której znajdzie zatrudnienie?
Nauczyciel wygaszanego gimnazjum zostanie zwolniony w dniu 31 sierpnia 2019 r. i nie będzie przebywał w stanie nieczynnym od dnia 1 września 2019 r. Zgodnie bowiem z art. 226 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 w roku szkolnym 2018/2019 z nauczycielami gimnazjów prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, zatrudnionymi na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, rozwiązuje się stosunek pracy. Jednocześnie art. 226 PWuPO nie przewiduje przeniesienia tych nauczycieli w stan nieczynny. Ponieważ do nauczycieli wygaszanych gimnazjów nie stosuje się również przepisów art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w tym o stanie nieczynnym, również na tej podstawie nie mogą z niego skorzystać – art. 227 PWuPO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem placówki nieferyjnej. W ciągu roku szkolnego jest potrzeba dokonania zmiany planu nauczania – zmniejszenie etatu nauczycielowi mianowanemu z 25/25 na 21/25 z powodu zmniejszenia godzin pracy oddziału ze względu na małą frekwencje dzieci. Jaka jest procedura takiej zmiany i czy nauczyciel może odmówić zmniejszenia etatu. A jeżeli odmówi, to co wtedy zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka religii została zatrudniona w szkole publicznej, dla której organem prowadzącym jest osoba prawna na czas określony z Kodeksu Pracy - na 1 rok. Proboszcz bez uzgodnienia z dyrektorem szkoły wystąpił dla nauczycielki o misję na czas nieokreślony. Taką też misję nauczycielka otrzymała.Umowa wygasła po terminie na jaki została zawarta.Dyrektor nie chciał kontynuować współpracy z katechetką. Poprosił Proboszcza o wystąpienie o misję dla nowego katechety. Czy Proboszcz ma prawo wymuszać na dyrektorze zatrudnienie tej samej katechetki? Kto w końcu decyduje o doborze katechety w szkole: dyrektor, czy proboszcz?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała dwuletnią przerwę w pracy – dwa razy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, a wcześniej wykorzystała także urlop wypoczynkowy. Teraz wystąpiła z kolejnym wnioskiem o dalszy urlop wychowawczy na okres od 1 września 2014 r. do 31 lipca 2015 r., by wykorzystać łącznie 35 miesięcy przysługującego urlopu. Czy należy wydłużyć czas trwania tego urlopu do 31 sierpnia 2015 r., czyli do końca roku szkolnego zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo rozliczyć godziny pracy nauczyciela w niepublicznej szkole podstawowej? Czy liczymy godziny zegarowe czy lekcyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała umowę na zastępstwo od 1.09.2017 do 31.08.2018 r . Od 1 września 2018 r umowa przekształci się na umowę na czas określony. okazuje się,że nauczycielka jest w ciąży i od od 1 września przynosi L4? Czy są jakieś konsekwencje prawne? Jeśli tak to proszę o podstawę prawną.Jeśli zaś nauczycielce przysługuje prawo do L4 w tym przypadku ,to tez b. proszę o jednoznaczną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe