Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo rozliczyć godziny pracy nauczyciela w niepublicznej szkole podstawowej? Czy liczymy godziny zegarowe czy lekcyjne?
Rozliczanie godzin pracy nauczyciela jest zależne od regulacji obowiązujących w konkretnej szkole, a jeśli nie ma takich ustaleń, to obowiązuje Kodeks pracy, a w związku z tym rozliczenie godzin pracy następuje z uwzględnieniem godzin zegarowych.W szkołach publicznych czas pracy rozlicza się wg Kodeksu pracy
W związku z treścią art. 91b ust. 2 i 2a Karty Nauczyciela przepisy Karty Nauczyciela dotyczące czasu pracy nauczycieli nie mają zastosowania w odniesieniu do nauczycieli szkół niepublicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Zatem zastosowanie mają normy Kodeksu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, w ramach czasu pracy, obowiązują nauczycieli szkół niepublicznych dobowe i tygodniowe normy czasu pracy, wymiar czasu pracy, systemy i rozkłady czasu pracy, jak również okresy odpoczynku – wskazane w treści tejże ustawy (Dział VI Kodeksu pracy).
Jednak należy mieć na uwadze, że to strony stosunku pracy, w związku z konsensualnym charakterem stosunku pracy, ustalają w jakim wymiarze pracownik będzie pozostawał w dyspozycji pracodawcy.
Szkoła może uregulować czas pracy w wewnętrznych przepisach
Co więcej z zasad Kodeksu pracy wynika, że jego postanowienia nie mają zastosowania, jeśli pracodawca ustali korzystniejsze warunki pracy, a więc możliwe jest również ustalenie dla nauczycieli szkół niepublicznych innego rozliczania czasu pracy, na przykład według godzin lekcyjnych (45 min.).
Takie postanowienia powinny jednak wynikać z podstawowych dokumentów obowiązujących w szkole. Jeśli w konkretnej szkole nie ustalono inaczej, to obowiązują ogólne zasady wynikające z Kodeksu pracy, a więc nauczyciel będzie miał rozliczany czas pracy według godzin zegarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony na 8 godzin (pozostałość po poprzedniej Dyrekcji). Chciałbym zatrudnić tę osobę na czas nieokreślony, na pełny etat. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić? Zależy mi na tej osobie, bo to bardzo dobry nauczyciel, a porozumienia zmieniającego na kolejny rok Pani nie chce już podpisywać.
- Nauczycielka zatrudniona w dwóch placówkach w jednej cały etat, w drugiej pół etatu w tej jest w trakcie robienia awansu zawodowego. Aktualnie jest w ciąży. Ze względu na stan zdrowi musi pozostać na zwolnieniu lekarskim do rozwiązania. Później będzie na urlopie macierzyńskim. Po powrocie do pracy chce kontynuować awans zawodowy. Pytanie czy może skrócić urlop macierzyński o 2 miesiące i wrócić o te 2 miesiące wcześniej do placówki, w której realizuje awans zawodowy i w której ma pół etatu. A do drugiej głównej (gdzie ma cały etat) wrócić zgodnie z harmonogramem urlopu?
- Jako dyrektor jestem zobowiązana do zorganizowania dla wszystkich pracowników szkoły szkolenia z tematyki mobbingu, molestowania seksualnego oraz dyskryminacji. Szkolenie może odbyć się w godz. popołudniowych ok 14.00. Co w przypadku gdy czas trwania szkolenia będzie wykraczał poza godziny pracy pracowników niepedagogicznych? Czy zaliczamy to jako godziny nadliczbowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi pracę w sobotę podczas zawodów sportowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo na okres pełnienia funkcji burmistrza przez innego nauczyciela. Jak wygląda sytuacja nauczyciela zastępującego, gdy burmistrz na koniec swojej kadencji idzie na zwolnienie lekarskie, a powinien wracać do szkoły? Czy umowa na zastępstwo nadal obowiązuje zastępującego nauczyciela? Kto wtedy płaci byłemu burmistrzowi? Jakie nowe dokumenty należy sporządzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe