Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pełnomocnictwo udzielone przez rodzica w sprawach wynikających z władzy rodzicielskiej (których nie musi wykonywać osobiście), z tym związanych z edukacją, może zostać...

PORADA PRAWNA

20 sierpnia 2020 Nadzór pedagogiczny

Czy ojciec małoletniego ucznia (matka nie żyje) może na dwa lata upoważnić swoją obecną żonę do opieki nad tym dzieckiem? Upoważnienie-pełnomocnictwo złożone przez ojca w szkole obejmuje: opieka, prowadzenie spraw szkolnych oraz wszelkich bieżących (w tym zdrowotnych). Dokument sporządzony jest przez ojca odręcznie i poświadczony notarialnie. Poświadczenie obejmuje jedynie własnoręczność podpisu ojca, a nie dotyczy treści dokumentu. Poza tym ojciec złożył w sekretariacie szkoły wyłącznie kopię obu dokumentów, oryginały przedstawiając jedynie do wglądu. Czy na podstawie tych dokumentów można uznać, że obecna żona ojca jest osobą upoważnioną do reprezentowania ojca w kontaktach ze szkołą (przekazywanie informacji, dokumentacji, ocen itp.)?

Pełnomocnictwo udzielone przez rodzica w sprawach wynikających z władzy rodzicielskiej (których nie musi wykonywać osobiście), z tym związanych z edukacją, może zostać sporządzone w formie zwykłego pisma, z co najmniej odręcznym podpisem, ponieważ żaden obowiązujący przepis do upoważnienia innej osoby do reprezentowania rodzica w kontaktach ze szkołą nie wymaga żadnej szczególnej formy (np. aktu notarialnego), zgodnie z art. 96, art. 98 – 99 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145) oraz art. 96 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1359). Notarialne poświadczenie podpisu potwierdza, że pełnomocnictwa udzielił ojciec ucznia, czyli że dokument pełnomocnictwa jest autentyczny (art. 88, art. 96 pkt 1 i art. 100 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie, Dz.U. z 2020 r., poz. 1192). Jednocześnie szkoła nie jest uprawniona do przechowywania oryginału pełnomocnictwa, ma natomiast wgląd w oryginał. Jakkolwiek wątpliwości budzi prawidłowość przekazania pełnomocnikowi wszystkich zadań z zakresu opieki, wynikających z władzy rodzicielskiej, to i tak szkoła jest związana upoważnieniem dotyczącym spraw związanych z uczęszczaniem przez dziecko do szkoły. Szkoła ma więc obowiązek respektowania tego pełnomocnictwa w sprawach związanych z nauką w szkole i udzielania przez czas jego obowiązywania (np. wynikający z treści pełnomocnictwa) upoważnionej osobie informacji i udostępniania dokumentacji o uczniu, w tym o postępach w nauce, ocenach (art. art. 44b ust. 2 w zw. z art. 44b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2020 r., poz. 1327), decydowania o sprawach dotyczących zdrowia i wynikających z ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r., poz. 1078), decydowania przez pełnomocnika o innych bieżących sprawach związanych z edukacją, itp. Gdyby szkoła miała wątpliwości co do prawidłowości sprawowania opieki nad uczniem, mogłaby wystąpić co sądu rodzinnego o wgląd w sytuację ucznia, ponieważ sąd może m.in. zawiesić władzę rodzicielską ojca i wyznaczyć opiekuna np. gdyby rodzic całkowicie zaprzestał sprawowania opieki w związku z jakimś dłuższym wyjazdem zagranicznym i dobro dziecka mogłoby być zagrożone (art. 110 § 1, art. 94 § 3 KRiO); do czasu zawieszenia władzy rodzicielskiej rodzica, szkoła ma obowiązek respektowania udzielonego przez niego pełnomocnictwa.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT