Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy ojciec małoletniego ucznia (matka nie żyje) może na dwa lata upoważnić swoją obecną żonę do opieki nad tym dzieckiem? Upoważnienie-pełnomocnictwo złożone przez ojca w szkole obejmuje: opieka, prowadzenie spraw szkolnych oraz wszelkich bieżących (w tym zdrowotnych). Dokument sporządzony jest przez ojca odręcznie i poświadczony notarialnie. Poświadczenie obejmuje jedynie własnoręczność podpisu ojca, a nie dotyczy treści dokumentu. Poza tym ojciec złożył w sekretariacie szkoły wyłącznie kopię obu dokumentów, oryginały przedstawiając jedynie do wglądu. Czy na podstawie tych dokumentów można uznać, że obecna żona ojca jest osobą upoważnioną do reprezentowania ojca w kontaktach ze szkołą (przekazywanie informacji, dokumentacji, ocen itp.)?
Pełnomocnictwo udzielone przez rodzica w sprawach wynikających z władzy rodzicielskiej (których nie musi wykonywać osobiście), z tym związanych z edukacją, może zostać sporządzone w formie zwykłego pisma, z co najmniej odręcznym podpisem, ponieważ żaden obowiązujący przepis do upoważnienia innej osoby do reprezentowania rodzica w kontaktach ze szkołą nie wymaga żadnej szczególnej formy (np. aktu notarialnego), zgodnie z art. 96, art. 98 – 99 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145) oraz art. 96 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1359). Notarialne poświadczenie podpisu potwierdza, że pełnomocnictwa udzielił ojciec ucznia, czyli że dokument pełnomocnictwa jest autentyczny (art. 88, art. 96 pkt 1 i art. 100 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie, Dz.U. z 2020 r., poz. 1192). Jednocześnie szkoła nie jest uprawniona do przechowywania oryginału pełnomocnictwa, ma natomiast wgląd w oryginał. Jakkolwiek wątpliwości budzi prawidłowość przekazania pełnomocnikowi wszystkich zadań z zakresu opieki, wynikających z władzy rodzicielskiej, to i tak szkoła jest związana upoważnieniem dotyczącym spraw związanych z uczęszczaniem przez dziecko do szkoły. Szkoła ma więc obowiązek respektowania tego pełnomocnictwa w sprawach związanych z nauką w szkole i udzielania przez czas jego obowiązywania (np. wynikający z treści pełnomocnictwa) upoważnionej osobie informacji i udostępniania dokumentacji o uczniu, w tym o postępach w nauce, ocenach (art. art. 44b ust. 2 w zw. z art. 44b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2020 r., poz. 1327), decydowania o sprawach dotyczących zdrowia i wynikających z ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r., poz. 1078), decydowania przez pełnomocnika o innych bieżących sprawach związanych z edukacją, itp. Gdyby szkoła miała wątpliwości co do prawidłowości sprawowania opieki nad uczniem, mogłaby wystąpić co sądu rodzinnego o wgląd w sytuację ucznia, ponieważ sąd może m.in. zawiesić władzę rodzicielską ojca i wyznaczyć opiekuna np. gdyby rodzic całkowicie zaprzestał sprawowania opieki w związku z jakimś dłuższym wyjazdem zagranicznym i dobro dziecka mogłoby być zagrożone (art. 110 § 1, art. 94 § 3 KRiO); do czasu zawieszenia władzy rodzicielskiej rodzica, szkoła ma obowiązek respektowania udzielonego przez niego pełnomocnictwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór pisma przewodniego do arkusza organizacyjnego - do związków zawodowych oraz do organu prowadzącego
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy ocena pracy nauczyciela robiona na wniosek dyrektora szkoły może rozpoczynać się w sierpniu? Czy mogę w sierpniu poinformować o niej nauczyciela (4-tygodniowy urlop wykorzystał w lipcu)?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną wraz z wymienionymi kompetencjami Rady Pedagogicznej oraz podstawę prawną wraz z obowiązkami i kompetencjami Dyrektora Szkoły Podstawowej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy II technikum ma wystawioną przewidywaną ocenę końcową z historii nieklasyfikowana. Na półrocze miała ocenę dopuszczający. Obecnie ma problemy zdrowotne i ponad 50% nieobecności. Mama dziewczyny poinformowała, że jest w trakcie leczenia. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób mogę wpłynąć na nauczyciela, by uwzględnił kłopoty zdrowotne dziewczyny i klasyfikował ją. Z pozostałych przedmiotów ma oceny pozytywne.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc i proszę o dalsze wsparcie i odpowiedź na cztery pytania: 1.Czy dziecko badane przez zespół opiniujący o wczesnym wspomaganiu rozwoju w niepublicznej poradni psychologiczno-pedaggogicznej musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w sensie medycznym? W poradni miejskiej odmówiono opiniowania o WWR, gdyż dziecko nie posiadało ww. orzeczenia. Stąd dylemat w tej sprawie.; 2. Czy kwalifikacje nauczyciela wspomagającego dla dziecka z autyzmem (przedszkole niepubliczne)są wystarczające, gdy posiada wykształcenie: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną oraz studia podyplomowe z logopedii. Dziecko 3-letnie, w zasadzie uczy się mówić (mama dziecka jest głuchoniema).; 3. Ile godzin należy przeznaczyć na zajęcia indywidualne dla dziecka, które posiada opinię o WWR oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Zalecenia w opinii i orzeczeniu są w zasadzie takie same. Opracowano IPET oraz program indywidualny wwr. Dziecko ma obecnie przyznane 8 godzin miesięcznie zajęć indywidualnych, czy powinno mieć podwójnie?; 4. Czy w przedszkolu niepublicznym dopuszczalne jest prowadzenie zajęć z rytmiki w godzinach dopołudniowych, między godz. 8, a godz. 13, czyli w czasie realizacji podstawy programowej, jeśli to rodzice ponoszą koszt tych zajęć? Było to zgłoszone przez rodziców i przegłosowane na zebraniu z rodzicami. Płatność niewielka, 10zł/miesiąc. W przedszkolach publicznych takie zajęcia są obowiązkowe, finansuje je miasto.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe