Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący może przenieść nauczyciela na inne stanowisko w tej samej placówce?
Przeniesienia nauczyciela na inne stanowisko w tej samej szkole dokonuje dyrektor szkoły. Tryb przeniesienia uzależniony jest od sposobu nawiązania stosunku pracy. Warunki i tryb przenoszenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania na inne stanowisko w tej samej szkole oraz na to samo lub inne stanowisko do innej szkoły regulują przepisy art. 18 i 19 Karty Nauczyciela.Przeniesienie może nastąpić na maksymalnie trzy lata
Organ prowadzący może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania bez jego zgody do innej szkoły tylko w razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły. Przeniesienie następuje na okres nie dłuższy niż trzy lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko (art. 19 Karty Nauczyciela).
Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na inne stanowisko w tej samej szkole dokonuje dyrektor szkoły na podstawie art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela:
- na wniosek nauczyciela lub
- z urzędu, ale za zgodą nauczyciela.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zmiany stanowiska dokonuje dyrektor szkoły, stosując przepisy Kodeksu pracy – art. 42 (wypowiedzenie zmieniające) w związku z art. 91c Karty Nauczyciela.
Wypowiedzenie zmieniające powinno być wręczone w maju
Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego powinno nastąpić w maju. W wypadku odmowy przyjęcia przez nauczyciela zaproponowanych nowych warunków zatrudnienia, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
Art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela stanowi, że rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (rok szkolny kończy się 31 sierpnia, zatem, aby zachować 3-miesieczny okres wypowiedzenia, wypowiedzenie zmieniające należy wręczyć nauczycielowi do 31 maja).
W razie odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków umowa o prace rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od 01.11.2018 r. mogę zatrudnić na zastępstwo asystenta nauczyciela dla ucznia klasy III, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na Zespół aspergera, gdyż obecny asystent będzie przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim , a następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
Nauczyciel mianowany wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny w okresie od 5 lipca do 25 sierpnia. Pracuje nieprzerwanie w szkole od 10-ciu lat. Czy mogę mu dać ten urlop. Na jaki przepis się powołać?. Jak mu zapłacić za wakacje i świadczenie urlopowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest prawna przeszkoda, aby powołać na stanowisko dyrektora szkoła nauczyciela u którego zastosowano kilka miesięcy temu karę porządkową w postaci upomnienia wynikającą z przepisów prawa pracy? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo - nauczyciel wychowania fizycznego; został zatrudniony 11.10.2018 r.- na czas nieobecności innego nauczyciela, nie dłużej niż do 21 czerwca 2019 r. W związku z planowaną zmianą terminu zakończenia roku szkolnego na 19 czerwca. Jak mamy potraktować ten dzień 20 i 21 czerwca ? Czy w tym przypadku zaliczy się już dwa dni urlopu, a za pozostały będzie wypłacony ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. Nowa umowa znowu miała być zawarta od 01.09.2019 r. do 31.08.2020 r.
Od 27.08.2019 r. do 06.09.2019 r. nauczyciel przebywał jednak na zwolnieniu lekarskim.
Od kiedy zawrzeć nową umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe