Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący szkołę ma prawo wezwać w trybie natychmiastowym dyrektora i wicedyrektorów do swojej siedziby, nie uwzględniając faktu, że aktualnie prowadzą zajęcia z uczniami i jednocześnie szkoła pozostaje bez nadzoru. Nadmieniam, że nie było powodów do takiego wezwania. Czy dyrektor mógł odmówić i żądać ustalenia godziny, która nie kolidowałaby z zajęciami prowadzonymi zgodnie z planem lekcji.
Fakt, że w czasie spotkania z organem prowadzącym dyrektor szkoły powinien prowadzić zajęcia w szkole, może być powodem do wnioskowania o ustalenie innego terminu spotkania, co w przypadku niezbyt pilnych spraw, powinno być przez organ prowadzący uwzględnione. Skoro jednak organ prowadzący, mimo to, zdecydował się na pilne wezwanie dyrekcji szkoły do swojej siedziby, to z pewnością, w jego przekonaniu, były ku temu ważne powody (podobnie jest w przypadku narad dyrektorów - zdarza się, że kolidują z ich planem lekcji).
W pytaniu zaproponowanym rozwiązaniem jest odmowa i żądanie ustalenia innego terminu. Należy pamiętać, że zadania dyrektora szkoły, w większości przypadków, są powiązane z organem prowadzącym - w przepisach oświatowych wyrażane to jest słowami "za zgodą", "w porozumieniu", a więc nastawione są na współpracę. Z kolei w zakresie prawa pracy, organ prowadzący wykonuje w stosunku do dyrektora szkoły zadania pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy pracował rok w przedszkolu i rok w szkole czy należny uznać, że przepracował 2 lata w szkole. Co jeżeli miał 3 lata przerwy w pracy lub przebywał na urlopie?
- Czy należy zmienić od 1 września 2017 r. pieczątkę służbową dla dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodziła szkoła podstawowa i gimnazjum? Od 1 IX placówka składała się będzie ze szkoły podstawowej i klas II-III gimnazjum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 24 lipca 2019 r. do 26 grudnia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża), od 27 grudnia 2019 r. do 23 grudnia 2020 r. na urlopach rodzicielskich. W jakim wymiarze i od kiedy (czy od 24 grudnia 2020 r., czy od 18 stycznia 2021 r.) należy udzielić pracownicy urlop uzupełniający za rok 2019 i 2020? Ponadto nauczycielka ma nieważne badania lekarskie – czy należy wysłać ją na badania lekarskie przed rozpoczęciem urlopu, czy przed 1 września 2021 r. przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy zawierając umowę o pracę z nauczycielem, który uzyskał stopień awansu nauczyciela kontraktowego, wpisuję na umowie stopień awansu -nauczyciel kontraktowy czy początkujący.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w placówce nieferyjnej od dnia 01.09.2024 r. na czas nieokreślony. W dniu 05.04.2024 r. złożył wypowiedzenie o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Zgodnie ze złożonym wypowiedzeniem przez nauczyciela:
- ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę,
-od którego momentu ma być liczony okres wypowiedzenia,
- na jakiej podstawie prawnej stosunek pracy zostanie rozwiązany.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe