Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organizowanie przedstawienia jasełkowego w sobotę lub niedzielę jest zgodne z prawem? Czy związki zawodowe mogą mieć zastrzeżenia do pracy nauczyciela przez 1,5 w te dni?
Zgodnie z art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy.
Ze względu na specyfikę pracy szkoły, zdarzają się sytuacje, gdy pewne zajęcia czy imprezy odbywają się w dni wolne (sobota, niedziela) - wycieczki, wyjazdy do kina, teatru, na mecz, imprezy, jak np. festyn czy jasełka.
W takich przypadkach, na podstawie art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela, za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej jak za godziny ponadwymiarowe.
Jeżeli praca nauczyciela miałaby miejsce w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, to zgodnie z ust. 4 tego samego artykułu, nauczyciel otrzymuje w pierwszej kolejności inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za godziny ponadwymiarowe, ze 100% dodatkiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Właśnie otrzymaliśmy informację o zamiarze likwidacji przez organ prowadzący naszej szkoły. Władze gminy tłumaczą, że szkoła jest za droga w utrzymaniu (uczęszcza do niej 49 uczniów). Nauczyciele i dyrektor, aby zminimalizować koszty, są gotowi zrezygnować z przysługujących im dodatków np. za wychowawstwo czy funkcyjnego. Czy mają do tego prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel matematyki w maju przyjął ograniczenie zatrudnienia do 17/18. Obecnie nauczyciel znalazł sobie pracę w innej placówce na 1/2 etatu. Ów nauczyciel chciałby aby teraz (sierpień) ograniczyć mu wymiar zatrudnienia do 10/18, wówczas mógłby spokojnie pogodzić pracę w obu szkołach. Nadmienię, że takie rozwiązanie jest też korzystne dla dyrektora ponieważ godziny dostałby drugi matematyk zatrudniony w szkole. Czy wręczenie ograniczenia jest możliwe w sierpniu? Czy takie ograniczenie w sierpniu można dostarczyć również nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji Pani Agata ur.19.12.1975 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o zaliczenie okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym brata ( 01.01.1991 – 05.10.1993 tj. 2 lata 9 m-cy) do pracowniczego stażu pracy. Do dokumentacji załączyła własny wniosek oraz zeznania 2 świadków - podpisy świadków i zainteresowanej poświadczone przez burmistrza. Dodatkowo zaświadczenie o tym, iż brat posiadał gospodarstwo rolne w ww. latach i zaświadczenie o zameldowaniu. Gospodarstwo rolne brata położone jest na tej samej ulicy co adres zameldowania zainteresowanej (bliskie sąsiedztwo). W oświadczeniu wnioskodawcy i zeznaniach świadków opisana jest praca jaką wykonywała oraz czas jaki poświęcała na ww. pracę (sianokosy, zasiewy, żniwa, wykopki itp. pomoc w codziennym obrządku przy zwierzętach gospodarskich, uprawa przydomowego warzywnika, zbiory owoców i warzyw- 6 godz. codziennie – praca stała. Czy na podstawie ww. dokumentów i zeznań można zaliczyć Pani Agacie okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazanie podstawy prawnej, że dyrektor szkoły nie zajmuje się kwestią ubezpieczenia uczniów. Temat stał się uciążliwy ze względu na oferty firm brokerskich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy uśredniamy godziny kadrze zarządczej. Czy płacimy tylko za faktycznie przepracowane godziny na zastępstwach lub ponadwymiarowe. Szkoła jest feryjna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe