Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Właśnie otrzymaliśmy informację o zamiarze likwidacji przez organ prowadzący naszej szkoły. Władze gminy tłumaczą, że szkoła jest za droga w utrzymaniu (uczęszcza do niej 49 uczniów). Nauczyciele i dyrektor, aby zminimalizować koszty, są gotowi zrezygnować z przysługujących im dodatków np. za wychowawstwo czy funkcyjnego. Czy mają do tego prawo?
Karta Nauczyciela:
Art. 30. 1. Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54.
Kodeks pracy:
Art. 84. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na
inną osobę.
Nikt nie może zrezygnować z przysługującego mu wynagrodzenia. Dodatek funkcyjny stanowi wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenie nauczycieli, zatem nie możecie Państwo się go zrzec.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może potrącić z etatu nauczycielowi za zajęcia, które nie odbyły się z powodu zwalniania się nauczyciela lub nieobecności ucznia? Jaka jest wykładnia prawna do takich decyzji? Czy dyrektor może dać pismo nauczycielowi bez podstaw prawnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony obecnie przebywa na urlopie wychowawczym do dnia 31.08.2016r. W dniu 14.04.2016r. nauczycielka złożyła pismo o rezygnacji z urlopu wychowawczego z informacją, że chciałaby podjąć pracę w dniu 15.04.2016r., a jednocześnie załączyła mi zwolnienie lekarskie od dnia 15.04.2016r. do 28.04.2016r. oznajmiając, że zwolnienie lekarskie będzie przedłużane ponieważ jest w ciąży. Po złożeniu przez nauczycielkę wniosku o urlop wychowawczy, zatrudniłam na jej miejsce nowego nauczyciela na umowę o pracę do dnia 30.06.2016r. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Czy mam honorować zwolnienie lekarskie nauczycielki przebywającej na urlopie wychowawczym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kończy urlop macierzyński, udzielony jej zostaje urlop uzupełniający. Na tydzień przed zakończeniem urlopu uzupełniającego idzie na zwolnienie lekarskie. Zwolnienie trwa do 13.05.2022 r. Następnie od 16.05.2022 r. przedkłada zwolnienie – opiekę na chore dziecko. Moje pytanie dotyczy tej przerwy: 14-15.05 2022 r. Czy dopuszczalna jest przerwa w zwolnieniu i przedłożenie nowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z 36 letnim stażem pracy planuje przejść na świadczenie kompensacyjne. W szkole macierzystej od 2002 roku brak było godzin do pełnego etatu i dlatego uzupełniał etat w innej szkole na terenie gminy w różnych wymiarach godzin w rożnych latach szkolnych na polecenie organu prowadzącego. Szkoła w której pracuje w/w nauczyciel jest szkołą ośmioklasową z oddziałem przedszkolnym jednak w związku z niżem demograficznym brak jest obecnie klasy II i V, a od września 2018r. nie będzie klasy I, III, VI. Przy czym nauczyciel uczy w klasach IV-VIII. Na rok szkolny 2018/2019 jest zaplanowany w arkuszu organizacyjnym szkoły na 13/18 etatu i uzupełnia etat w drugiej szkole na terenie gminy w wymiarze 5/18 etatu. Arkusz organizacyjny jest zatwierdzony przez organ prowadzący i nadzorujący. Nauczyciel w tym momencie chciałby odejść na świadczenie kompensacyjne z art. 20 KN, twierdzi że nie mając etatu w szkole macierzystej ma takie prawo, a moje argumenty i przedstawiane przepisy prawne nie przekonują go. Ponieważ nie jestem prawnikiem może jest jakiś przepis do którego nie udało mi się dotrzeć pozwalający przejść nauczycielowi na świadczenie kompensacyjne właśnie z art. 20 KN.
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe