Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba zatrudniona z kodeksu pracy jako asystent nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej posiadająca kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może samodzielnie prowadzić z uczniem autystycznym, który jest w tej klasie, zajęcia rewalidacyjne?
NIE – bowiem asystent nauczyciela nie może prowadzić samodzielnie zajęć rewalidacyjnych z uczniem autystycznym. Ustawa o systemie oświaty, która po zmianach weszła w życie 4 czerwca 2014 r. określa wyraźnie, że:
do zadań asystenta nauczyciela w klasach I-III lub w świetlicy należy wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze;
asystent wykonuje zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela, ma wspierać nauczyciela (wychowawcę świetlicy), wykonując swoje zadania wyłącznie pod jego kierunkiem.
asystentowi nie można powierzyć zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym – gdyż asystent nie posiada statusu nauczyciela.
W opisanym przypadku można z w/w osobą - poza już istniejącą umową o pracy w charakterze asystenta nauczyciela - podpisać dodatkową umowę o pracę w charakterze nauczyciela rewalidacji w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września w szkole prywatnej nauczyciele będą zatrudniani na umowę o pracę. Które przepisy z Karty Nauczyciela będą miały zastosowanie w stosunku do tych nauczycieli?
- Nauczycielka do końca kwietnia b.r. była zatrudniona w pełnym wymiarze. Jednakże od miesiąca maja jej głównym miejscem zatrudnienia stała się inna szkoła, a w naszej placówce nauczycielka realizuje jedynie 2 godziny tygodniowo. Poprzednio wysługa za lata pracy wypłacana była w naszej placówce. Na jakiej podstawie cofnąć teraz tej Pani dodatek za wysługę, skoro wypłaca go inna placówka?
- Czy dyrektor może mieć godziny zastępcze w przypadku dłuższego zwolnienia nauczyciela? Dyrektor jest jedyną osobą, która ma kwalifikacje do prowadzenia przedmiotu. Czy te godziny powinny być płatne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku geografia oraz aktualnie kończy studia podyplomowe na kierunku diagnoza, terapia pedagogiczna i rewalidacja indywidualna ma kwalifikacje na stanowisko pedagoga w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Warunki zatrudnienia i zakres obowiązków nauczyciela świetlicy szkolnej
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe