Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w szkołach specjalnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w klasach I-IV zatrudnia się pomoc nauczyciela. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zatrudnienie pomocy nauczyciela w klasach V i VI oraz w szkołach integracyjnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi.
Pomoc nauczyciela nie jest stanowiskiem nauczycielskim. Osoba zatrudniona na takim stanowisku nie powinna sama prowadzić zajęć w świetlicy szkolnej, chyba że posiada odpowiednie kwalifikacje i zostanie zatrudniona zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela jako wychowawca świetlicy.
W czasie przerw pomoc nauczyciela moze sprawować opiekę nad uczniami jeżeli wynikać to będzie z obowiązującego w szkole regulaminu. Czym innym jest bowiem sprawowanie nadzoru nad dziećmi w czasie przerw czy wycieczek, a czym innym prowadzenie określonych zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 lipca br. przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. W bieżącym roku szkolnym miałam godziny ponadwymiarowe. Ze względu na fakt, że od lipca br. jestem na urlopie zdrowotnym, nie otrzymałam średniej urlopowej wakacyjnej, ponieważ nie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Moje pytanie dotyczy faktu, czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego otrzymam średnią urlopową z tego roku szkolnego (2019/2020)? Czy też ta średnia urlopowa przepadnie? Czy też może w lipcu przyszłego roku naliczą mi średnią urlopową z danego roku szkolnego (2020/2021) i będzie się wtedy odnosiła tylko do etatu? W KN przeczytałam, że średnia urlopowa jest liczona z godzin ponadwymiarowych w danym roku szkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dot. prawidłowego obliczenia stażu pracy w jednostce budżetowej. Pracownica przedstawiła decyzję Burmistrza o zgłoszeniu do rejestru działalności gospodarczej oraz o odprowadzanych składkach do ZUS w momencie prowadzenia działalności czy na tej podstawie można naliczyć lata pracy do stażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może nakazać nauczycielom pełnienie stałego dyżuru na spotkania z rodzicami ... np. 1 godz. w tygodniu? Jeśli tak to na jakie przepisy się może powołać? Jak to unormować w szkole?
- Jestem dyrektorem szkoły publicznej. W związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów w przyszłym roku szkolnym byłam zmuszona wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nauczyciel ten jest nauczycielem niepełnozatrudnionym. O zamiarze wypowiedzenia umowy poinformowałam reprezentujące nauczyciela związki zawodowe, które nie wyraziły zgody na zwolnienie go. Prezes ZZ wystosował do mnie pismo o wgląd w projekt arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2016/2017. W jakim zakresie mogę udostępnić arkusz organizacyjny ZZ? Czy mogą mieć wgląd do wszystkich danych, nawet tych nauczycieli, którzy nie są objęci ochroną związkową? Wiem, że muszę pokazać ten arkusz w ciągu 14 dni. Co w przypadku kiedy w tym czasie będę na urlopie uzupełniającym?
- Pracownik był zatrudniony od dnia 15.10.2016 r. do 15 kwietnia 2017 r. Nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Urlopu nie wykorzystał. 1. Za ile dni za rok 2016 i za ile dni za rok 2017 należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny? 2. Czy za każdy rozpoczęty miesiąc należy się 1/12 urlopu? 3. Czy po pomnożeniu dni urlopu w miesiącu (np. 2,16) przez liczbę miesięcy pracy wynik zaokrągla się w górę na korzyść pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe