Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik niepedagogiczny zatrudniony na część etatu ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy proporcjonalnie do zatrudnienia? Proszę o podstawę prawną.
Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze etatu przysługuje urlop proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia. Przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów wypoczynkowych (art. 154 i dalsze) stosuje sie również do pracowników niepedagogicznych szkoły, ponieważ ustawa z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych nie reguluje kwestii urlopu wypoczynkowego. Na podstawie art. 43 ust. 1 tejże ustawy, w sprawach nieuregulowanych w niej, stosuje sie przepisy kodeksu pracy. Pamiętać należy o tym, że pomniejszony proporcjonalnie urlop nie oznacza, że tylko tyle dni urlopu pracownik otrzyma (Np. 13 dni przy 1/2 etatu), gdyż wymiar ten nalezy przeliczyć na godziny, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w kodeksie pracy, i z uzyskanej puli godzin udzielać urlopu w godzinach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w placówce nieferyjnej w wymiarze 5/20 etatu. Pracuje 5 godzin jeden raz w tygodniu. Ma 11 godzin zaległego urlopu wypoczynkowego i 48 godzin za okres od stycznia do sierpnia 2019 (31.08.19 nastąpi rozwiązanie umowy o pracę). Jego dobowy wymiar czasu pracy to 10 godzin. Mając 59 godzin urlopu, odejmuję mu 10 godzin urlopu za każdy dzień, więc do końca sierpnia ma do wykorzystania 5 dni i 9 godzin. Jak udzielić tych 9 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny przebywał w okresie 22.10.1977 r. do 22.10.1980 r. na urlopie bezpłatnym, jak wynika to ze świadectwa pracy (z innych dokumentów wynika, że był to urlop bezpłatny w związku z wychowywaniem dziecka). Czy w tej sytuacji powinnam zaliczyć okres ten do naliczenia nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, mgr filologii angielskiej, posiadający certyfikat z języka niemieckiego (otrzymany w trakcie robienia stażu na nauczyciela dyplomowanego) może uczyć tego języka w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam w przedszkolu pracownicę z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności - umiarkowanym. Symbol przyczyny niepełnosprawności- 11-L. Czy praconica ma w związku z tym jakieś prawa? Jeżeli tak to jakie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o opracowanie dokumentu:zakres obowiązków nauczyciela wspomagającego w przedszkolu zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi od 1 września 2017r. Na jaki czas powinno zatrudniać się takiego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe