Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w placówce nieferyjnej w wymiarze 5/20 etatu. Pracuje 5 godzin jeden raz w tygodniu. Ma 11 godzin zaległego urlopu wypoczynkowego i 48 godzin za okres od stycznia do sierpnia 2019 (31.08.19 nastąpi rozwiązanie umowy o pracę). Jego dobowy wymiar czasu pracy to 10 godzin. Mając 59 godzin urlopu, odejmuję mu 10 godzin urlopu za każdy dzień, więc do końca sierpnia ma do wykorzystania 5 dni i 9 godzin. Jak udzielić tych 9 godzin?
Zasadniczo urlopu udziela się na cały dzień pracy (w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu). Na podstawie art. 1542 § 4 kodeksu pracy, udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. W opisanym przypadku udzielenie o jedną godzinę mniej urlopu nie będzie stanowiło większej różnicy, gdyż nauczyciel prowadzi w tym dniu jedynie 5 godzin zajęć. Dyrektor mógłby zlecić nauczycielowi jakieś prace w tym dniu, np. udział w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale jedynie w ramach tej jednej godziny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w 2022 roku uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w placówce nr 1 (placówka nieferyjna), następnie nawiązał umowę o pracę na czas określony (1 rok) w placówce nr 2 (placówka nieferyjna), następnie w placówce nr 2 w dniu 01.09.2023 r. otrzymał umowę na czas nieokreślony. Gdyby nauczyciel chciał rozwiązać umowę jaka jest podstawa prawna wypowiedzenia umowy o pracę i jaki obowiązuje go okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Muszę zatrudnić do 2 uczniów klasy I nauczycieli specjalistów. Jeden do dziecka z wadą słuchu - tyflopedagog, a drugi do dziecka autystycznego. Na każdego z uczniów mam po 2 godziny. Zajęcia będą się odbywać w szkole. Z jakiego pensum mam sporządzić umowę (2/18 czy 2/22)? Czy tym nauczycielom należy się dodatek trudnościowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2020 r. Nauczyciel zatrudniony w szkole od kilku lat od 1.01.2020 r. do 31.08.2020 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1.09.2020 r. wrócił do wykonywania pracy. Czy należy mu się 13-tka za 2020 r.? Czy może mieć w tym przypadku znaczenie fakt, że szkoła od 1.09.2020 r. weszła w skład zespołu szkolno-przedszkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka posiadająca stopień naukowy doktora oraz zaświadczenie z uczelni o 5-letnim okresie pracy w szkole wyższej została zatrudniona w naszej szkole na umowę o pracę na podstawie art. 9a ust. 5 KN. Po uznaniu, że stopień nauczyciela mianowanego nauczycielka uzyskała z mocy prawa, a potwierdzenie tego faktu to tylko formalność, została zatrudniona od 1.09.2020 r. z uwzględnieniem stopnia nauczyciela mianowanego. Nauczycielka 2.09.2020 r. złożyła wniosek do organu prowadzącego o wydanie aktu awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Niestety zdaniem zarówno organu prowadzącego, jak i MEN, do którego zwróciła się również, powinna być zatrudniona na uczelni na podstawie umowy o pracę. Odpowiedź z MEN nauczycielka otrzymała 31 grudnia 2020 r., a organ prowadzący nie wydał decyzji do dnia dzisiejszego. W dniu 30.10.2020 r. nauczycielka została poinformowana przez szkołę pismem, że w związku z brakiem decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego będzie otrzymywała wynagrodzenie nauczyciela stażysty. W jaki sposób należy uregulować prawnie zatrudnienie nauczycielki? Czy w tym przypadku można zastosować porozumienie zmieniające z datą wsteczną od 1.09.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są Państwo w stanie podać interpretację zapisu z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie dodatków, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych oraz szkołach przy zakładach karnych i aresztach śledczych? Chodzi mi konkretnie o zapis z paragrafu 5.1, który stanowi, że nauczycielowi (...) przysługuje dodatek (...) w wysokości do 10% (...) wynagrodzenia zasadniczego. Chodzi mi o dokładne doprecyzowanie czym jest "wynagrodzenie zasadnicze"? Być może dysponują Państwo jakimś wyrokiem sądu, który to bardzo dokładnie określa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe