Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikowi administracji w publicznej szkole można przyznać dodatek specjalny w związku z dodatkowymi zadaniami spoza zakresu obowiązków za okres np. od 1 lutego do 31 maja 2023 r., a następnie za okres od 1 września do 31 grudnia 2023 r.? Czy będzie to zgodne z przepisami o przyznawaniu dodatku specjalnego?
Postępowanie jest uzależnione od treści regulaminu wynagradzania, który obowiązuje w konkretnej szkole. Pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może (czyli nie musi) zostać przyznany dodatek specjalny, zgodnie z art. 36 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 530 – dalej UoPS) w zw. z art. 7 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.). Jeżeli w danej szkole jest przyznany taki dodatek to prawo to musi wynikać z treści regulaminu wynagradzania, który jednocześnie musiałby precyzować zasady okresowego zwiększenia obowiązków lub realizacji dodatkowych zadań uprawniające do dodatku oraz sposób przyznawania dodatku (art. 39 ust. 2 UoPS). Dopiero po spełnieniu warunków regulaminowych możliwe jest przyznanie dodatku oraz w okresach spełnienia tych wewnętrznych wymogów. Nie można tego rozstrzygnąć z powodu braku informacji w pytaniu o treści regulaminu wynagradzania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- W związku z przejściem na emeryturę kierownika gospodarczego szkoły będziemy zmuszeni do poszukiwania nowej osoby na to stanowisko. Czy musimy rozpisać konkurs? Jakie kryteria musi spełniać osoba na to stanowisko? Czy stanowisko kierownicze (pracownik samorządowy) może pełnić tylko osoba z wyższym wykształceniem? Czy jako osoba odpowiedzialna materialnie powinna mieć wykształcenie w kierunku ekonomicznym czy wystarczy kurs-szkolenie z zakresu księgowości. Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedłożył skierowanie do sanatorium wystawione przez NFZ (3 tygodnie). Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, czy po powrocie dyrektor ma obowiązek skierować nauczyciela do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są jakieś przeciwwskazania do zatrudnienia nauczyciela emeryta na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W przypadku wypowiedzenia nauczycielowi mianowanemu umowy o pracę w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi brak możliwości zatrudnienia go w pełnym wymiarze czasu pracy (a nauczyciel nie zgodził się na ograniczenie zatrudnienia) przysługuje temu nauczycielowi sześciomiesięczna odprawa? Jeśli po rozwiązaniu umowy w tym trybie nauczyciel uzyska emeryturę i poinformuje o tym pracodawcę, czy były pracodawca będzie musiał wypłacić odprawę emerytalną? Czy nauczyciel ten ma obowiązek zgłoszenia pracodawcy (w okresie trwania wypowiedzenie) zamiar ubiegania się o przyznanie emerytury?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe