Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepis art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r.. poz. 1082) reguluje kwestię przyjęcia do szkoły podstawowej ucznia, który...

PORADA PRAWNA

21 marca 2022 Prawo oświatowe

Czy przyjęcie sześciolatka do I klasy, który otrzymał dokument gotowości szkolnej (ukończył roczne przygotowanie przedszkolne) może odbyć się tylko na podstawie decyzji dyrektora, czy konieczna jest opinia PPP?

Przepis art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r.. poz. 1082) reguluje kwestię przyjęcia do szkoły podstawowej ucznia, który ze względu na swój wiek nie podlega jeszcze obowiązkowi szkolnemu. Zgodnie ze wskazanymi przepisami na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Rodzice składając wniosek o przyjęcie dziecka 6-letniego do szkoły stwierdzają, że w ich ocenie dziecko jest na odpowiednim poziomie rozwoju psychiczno-fizycznego, który umożliwia podjęcie nauki w szkole.

Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, jeżeli dziecko:

  1. korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  2. posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 Prawa oświatowego oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

W niektórych opracowaniach na temat Prawa oświatowego można zapoznać się z twierdzeniem, że warunki, o których mowa powyżej muszą być spełnione łącznie. Oznaczałoby to, że dziecko musi ukończyć roczne przygotowanie przedszkolne, a także posiadać opinię poradni psychologiczno - pedagogicznej. Jednakże w art. 36 ust. 2 ustawodawca posługuje sie spójnikiem "albo", który oznacza alternatywę wykluczającą. Oznacza to, że tylko jeden z warunków, o którym mowa w przepisie ust. 2 musi zostać spełniony.

Podsumowując, do przyjęcia dziecka 6-letniego, które ukończyło roczne przygotowanie przedszkolne nie jest konieczne, aby rodzice dziecka dodatkowo ubiegali się o wydanie opinii przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT