Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy Rada Rodziców może mieć konto w banku? Dostałam informację od organu prowadzącego, że to niezgodne z prawem.
Rada rodziców będzie mogła posiadać własny rachunek bankowy dopiero od dnia 1 września 2017 r., kiedy zacznie obowiązywać art. 84 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 – dalej u.p.o. W aktualnym stanie prawnym w związku z brakiem zdolności do czynności prawnych rady jako organu jednostki oświatowej, i dodatkowo z braku ustawowego upoważnienia, rada rodziców nie może posiadać własnego rachunku bankowego (pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 czerwca 2008 r., ILPB3/423-198/08-2/MM, Lex nr 24650 ). W bieżącym roku szkolnym mogą je założyć wszyscy rodzice (ale nie jako organ) działając osobiście lub przez pełnomocnika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w ustaleniu okresu urlopu uzupełniającego nauczycielki, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Nauczycielka w roku szkolnym 2020/2021 korzystała z urlopu w okresie ferii zimowych, a w dniach od 16.08.2021 do 22.12.2021 przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 23.12.2021 r. nastąpił poród, w związku z czym został udzielony nauczycielce urlop macierzyński i rodzicielski w łącznym wymiarze 52 tygodni – do dnia 21.12.2022 r. Kiedy powinien nastąpić powrót nauczycielki do pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pomoc nauczyciela; wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym (licencjat), stopień nauczyciela kontraktowego. Ze względów organizacyjnych, zatrudniona na czas określony (wg Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych oraz Kodeksu Pracy) dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, za zgodą dyrektora podnosi kwalifikacje zawodowe w zakresie uzyskania tytułu magistra. Czy i w jakim wymiarze należy się pracownicy urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole jest również radnym w naszym mieście. W godzinach, kiedy ma lekcje ma odbyć się posiedzenie komisji Rady Miasta. Moje pytanie: jakie pismo ma przedstawić, aby można nauczyciela zwolnić z pracy oraz czy w tym dniu ma prawo do wynagrodzenia: a) jeżeli był zwolniony tylko z części godzin, które ma w danym dniu, b) jeżeli będzie zwolniony z całego dnia pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka oddziału przedszkolnego zatrudniona w wymiarze 22/22 pełni zastępstwo doraźne na dwóch godzinach w edukacji wczesnoszkolnej. Z jakiego pensum bazowego należy wypłacić wynagrodzenie za pełnione zastępstwo? Czy z pensum 22 czy z pensum 18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły dla dorosłych. Moje pensum to 10 godzin "przy tablicy". Myślę o zdobyciu nowych kwalifikacji, mianowicie ukonczeniu studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa. Już wcześniej pytałem o liczbę godzin, jaką musiałbym przepracować jako bibliotekarz, ale nie zadałem pytania, które mnie jeszcze nurtuje - czy jako dyrektor szkoły mogę w ogóle pracować jako bibliotekarz? Czy jest jakiś przepis, który to reguluje (mam na myśli zabrania bycia bibliotekarzem będąc na stanowisku dyrektora)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe