Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w ustaleniu okresu urlopu uzupełniającego nauczycielki, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Nauczycielka w roku szkolnym 2020/2021 korzystała z urlopu w okresie ferii zimowych, a w dniach od 16.08.2021 do 22.12.2021 przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 23.12.2021 r. nastąpił poród, w związku z czym został udzielony nauczycielce urlop macierzyński i rodzicielski w łącznym wymiarze 52 tygodni – do dnia 21.12.2022 r. Kiedy powinien nastąpić powrót nauczycielki do pracy.
Stosownie do art. 66 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Prawo do urlopu uzupełniającego ustala się po zakończeniu ferii zimowych i letnich. W tym celu sprawdza się, czy w okresie ferii zimowych i letnich nauczyciel korzystał w sumie z 8 tygodni urlopu (56 dni). Jeśli skorzystał z 8 tygodni urlopu w naturze, nie będzie mu przysługiwało prawo do urlopu uzupełniającego.
W roku szkolnym 2020/21 nauczycielka korzystała z urlopu w czasie ferii zimowych, a w czasie ferii letnich była 15 dni na zwolnieniu lekarskim (od 16 do 31 sierpnia 2021 r.). W roku szkolnym 2020/21 zakończenie zajęć odbyło się z dniem 25 czerwca 2021 r. W rezultacie już od 28 czerwca nauczycielka korzystała z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich. W tym czasie wykorzystała urlop wypoczynkowy w wymiarze 7 tygodni, co po zsumowaniu z urlopem wykorzystanym w naturze w czasie ferii zimowych (2 tygodnie) powoduje, że nauczycielka wykorzystała więcej urlopu w naturze niż wymiar urlopu uzupełniającego – 8 tygodni. W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu nauczycielka nie nabyła uprawnienia do urlopu uzupełniającego za rok 2020/2021. Jeżeli nauczycielka będzie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do dnia 21.12.2022 r., to nie będzie mogła skorzystać w naturze z urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że od 22.12.2022 r. nauczycielka będzie mogła wykorzystać urlop uzupełniający za rok 2022 r. w wymiarze 8 tygodni. Termin i ewentualny podział urlopu uzupełniającego należy uzgodnić z dyrektorem szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o uśrednienie etatu wicedyrektora, któremu Organ Prowadzący ustalił pensum 7. Przydział godzin na rok szkolny 2017/2018: 7 godzin j. polskiego oraz 8 godzin świetlicy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada wykształcenie:
1. Dyplom Ukończenia Studium Nauczycielskiego kierunek nauczanie początkowe.
2. Studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika w zakresie nauczania początkowego.
3. Studia podyplomowe w zakresie nauczania blokowego przyrody i matematyki na II etapie kształcenia.
Czy posiadane wykształcenie uprawnia nauczyciela do nauczania matematyki dzieci w klasach IV - VI szkoły podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pan dozorca z dniem 28 listopada 2021 r. rozwiązał umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Rozwiązując umowę miał 43 lata i 3 miesiące stażu pracy. Dnia 1 grudnia 2021 r. ponownie zawarto z nim umowę o pracę na czas nieokreślony. Dnia 3 sierpnia 2023 r. pan dozorca osiągnie 45 lat pracy. Czy w związku z powyższym należy mu się nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy? Jaka jest podstawa prawna? Czy są jakieś wyłączenia dla osób pobierających emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy powinniśmy wypłacić nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony od 2 października 2017 do 22 czerwca 2018 r. ekwiwalent za urlop? Rozwiązał umowę za porozumieniem stron z dniem 30 listopada 2017 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam się dowiedzieć, czy w wypadku gdy dyrektor we wrześniu obejmuje stanowisko w publicznej placówce, w której od ponad ośmiu lat wykonuje usługi bhp inspektor, z którym zawarł umowę o usługi na czas nieokreślony poprzedni dyrektor, ale zbiegiem okoliczności jest spokrewniony z nowym dyrektorem, który znalazł się w tak zwanej sytuacji zastanej, można posądzić go o nepotyzm.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe