Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy regulamin oceny pracy nauczyciela według nowego rozporządzenia należy zatwierdzić uchwałą rady pedagogicznej?
Przepisy prawa nie nadają takich kompetencji radzie pedagogicznej.Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy: 1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki; 2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów; 3) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę szkoły lub placówki oraz radę rodziców; 4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki; 5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów; 6) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą lub placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły lub placówki. 2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: 1) organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych, oraz organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jeżeli szkoła lub placówka takie kursy prowadzi; 2) projekt planu finansowego szkoły lub placówki; 3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień; 4) propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wyna-grodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.Podstawa prawna:USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 2018 r. (poz. 996)), w szczególności art. 70.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przyjęcie wniosku o rozpoczęciu stażu na nauczyciela mianowanego z dniem 01.09.2012r. i określenie długości stażu od 01.09.2012 do 31.05.2015r. jest prawidłowe, jeśli rok szkolny 2012/2013 rozpoczął się 03.09.2012r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola rozpoczął 1.09.2016 r. staż na stopień nauczyciela mianowanego. Od 14.02.2018 r. do 13.08.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie rodzicielskim. Staż wydłużył mu się do 27 listopada 2020 r. Obecnie od 24 lutego 2020 r. znów przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą i później będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego. Czy znów obowiązuje go te 18 miesięcy nieobecności, żeby staż nie przepadł, czy teraz ta nieobecność liczy się w inny sposób?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu mój niepubliczny punkt przedszkolny przekształciłam w niepubliczne przedszkole w związku z tym pracownicy mogli rozpocząć awans zawodowy. Niestety teraz nasuwa mi się kilka pytań. Na nauczyciela kontraktowego awans rozpoczyna się automatycznie (bez wniosku ze strony nauczyciela) i kończy 31.05. W jakim terminie dyrektor musi ustalić rozmowę kwalifikacyjną, kto może być powołany do komisji (w placówce tylko ja jestem nauczycielem mianowanym i jednocześnie dyrektorem merytorycznym, jest jeszcze w placówce nauczyciel kontraktowy). Czy w komisji może być wicedyrektor, który dopiero ubiega się o stopień nauczyciela kontraktowego? Bardzo proszę o wzór nadania stopnia nauczyciela kontraktowego (sama wydaję takie pismo czy muszę mieć jakąś zgodę od kuratorium?) Czy nauczyciel kontraktowy może być opiekunem nauczyciela stażysty? Czy ja (dyrektor, nauczyciel mianowany, psycholog) mogę być opiekunem stażysty nauczyciela j. angielskiego i logopedy? Czy jest prawnie ograniczona liczba osób, których się jest opiekunem?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył staż w innej szkole (stażysta) dnia 31.08.2019 r. Od 01.09.2019 roku pracuje w innej placówce. Moje pytanie: czy nauczyciel będzie miał egzamin w nowym miejscu pracy? Co zatem z komisją, np. opiekunem stażu, którego już w innej szkole nie ma. Czy w zamian dyrektor wyznacza inną osobę, czy po prostu komisja będzie w niepełnym składzie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi - po zdanym egzaminie na stopień nauczyciela mianowanego - należy zmienić umowę o pracę?
Nauczyciel obecnie ma umowę na czas nieokreślony, czy powinien dostać nową na podstawie mianowania (takie pojęcie pojawia się w KN oraz podczas wypełniania SIO)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe