Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy religia może "konsumować" czas przeznaczony na realizację podstawy programowej, czy też w dni kiedy się odbywa należy odpowiednio wydłużyć czas pracy oddziałów? Jeśli z przyczyn lokalowych nie będę mogła tego zrobić wówczas dwa razy w tygodniu realizacja podstawy programowej będzie odbywać się w czasie krótszym niż 5 godzin (2x4,5), co jest niezgodne z par. 10 ust.2 pkt 1 załącznika do rozporządzenia o ramowych statutach. Na tym polega mój problem i nie wiem jak go rozwiązać nie łamiąc jednocześnie przepisów.
Nie, religia nie może "konsumować" czasu przeznaczonego do nauczania podstaw programowych z innych zajęć. Bowiem czas pracy nauczycieli to konkretne pensum, które każdy nauczyciel musi zrealizować. Dwóch nauczycieli nie może pracować jednocześnie w jednej grupie dzieci. Każdy nauczyciel musi "wypracować" swoje pensum tygodniowe.
Rolą (trudną!) dyrektora jest takie organizowanie zajęć, by zapewnić ich realizację zgodnie z prawem, w tym wypadku Kartą Nauczyciela (art. 42) oraz rozporządzeniem o podstawach programowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w sierpniu otrzymał awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego Od 1 września 2010 będzie przebywał na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy przysługuje mu awans zawodowy i podwyżka płac od 1 września 2010 r.
- Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Od 01.09. 2017 r. gimnazjum, którego jestem dyrektorem jest wygaszane. Istniejące budynki szkoły podstawowej i gimnazjum zlokalizowane są w sąsiedztwie (połączone boiskami, wspólne wykorzystywaną salą gimnastyczną). Od 01. 09. 2017 r . uczniowie klas VII szkoły podstawowej uczęszczać będą na lekcje biologii, chemii, geografii do budynku gimnazjum (ok. 300 m). Godziny te realizować będą w ramach uzupełniania etatów nauczyciele zatrudnieni w gimnazjum. W jaki sposób w świetle obowiązujących przepisów oświatowych, formalnie i merytorycznie należy rozwiązać fakt przebywania uczniów szkoły podstawowej w budynku gimnazjum ? Czy np. na zasadzie porozumienia dyrektorów, decyzji organu prowadzącego ? Jakie treści należy uwzględnić w pismach ? W nawiązaniu do problemu pojawiają się wątpliwości: kto winien odpowiadać za zdrowie i bezpieczeństwo uczniów szkoły podstawowej w budynku gimnazjum? Czy ten obowiązek może być nałożony na dyrektora gimnazjum, nauczycieli uzupełniających etaty w szkole podstawowej, a zatrudnionych w gimnazjum, bądź zatrudnionych wyłącznie w gimnazjum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń zwolniony z zajęć drugiego języka obcego na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności ruchowej i afazji jest zobowiązany realizować inny przedmiot (technika)? Czy podczas lekcji z przedmiotu, z którego jest zwolniony, może przebywać w świetlicy szkolnej lub na wspomnianej ww. lekcji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli uczeń na lekcji wychowania fizycznego ćwiczył od 01.09.2017r do 31. 10.2017r. a od 03.11.2017r posiada zwolnienie lekarskie zwalniające z wychowania fizycznego do 03.02.2018r. Czy uczeń za I semestr otrzymuje ocenę czy należy go zwolnić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący z dziećmi w Ośrodku Rehabilitacyjno Wychowawczym jest zobowiązany do odpracowywania godz. karcianych (myślę że nie) ale jeżeli tak to w jakim wymiarze?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe