Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na wstępie należy podkreślić, że nie ma podstawy prawnej dotyczącej rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych. W tej kwestii można odwołać się do dobrowolności korzystania z...

PORADA PRAWNA

05 stycznia 2023 Inne

Czy rodzic dziecka z orzeczeniem może zrezygnować z form pomocy jakie oferuje szkoła (w tym z zajęć rewalidacji)? Jeżeli jest taka możliwość, to co w przypadku kontroli z kuratorium? Jak szkoła wykaże, że wspiera ucznia z orzeczeniem, którego należy zgłosić do Systemu Informacji Oświatowej (SIO), a tam należy wykazać ilość prowadzonych zajęć z uczniem, inaczej system sygnalizuje błąd, brak pełnego wprowadzenia orzeczenia? Proszę o prawną podstawę i argumentację, gdyż mamy rodzica, który notorycznie wraca z tematem rezygnacji z zajęć. Na chwilę obecną jako szkoła posiłkujemy się tym, że w SIO musimy wykazać prowadzonymi zajęciami, a organ prowadzący skrupulatnie kontroluje prawidłowość wypełniania SIO.

Na wstępie należy podkreślić, że nie ma podstawy prawnej dotyczącej rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych. W tej kwestii można odwołać się do dobrowolności korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Warto także pamiętać o poszanowaniu praw rodziców jako prawnych przedstawicieli dziecka.

Dyrektor z mocy ustawy zobowiązany jest do organizacji warunków kształcenia zgodnie z orzeczeniem, w tym do zapewnienia uczniom zajęć rewalidacyjnych. Przepisy przewidują jedynie, że rodzice mogą zrezygnować z określonych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 24 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) przedstawiając orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, rodzice zobowiązują szkołę do realizacji kształcenia zgodnie z orzeczeniem, a tym samym dyrektora do wypełnienia przepisów prawa związanych z organizacją kształcenia specjalnego. Natomiast na podstawie orzeczenia, zespół nauczycieli i specjalistów ustala indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, w którym m.in. ustala zajęcia rewalidacyjne dla ucznia, które dyrektor powinien uwzględnić w organizacji szkoły.

W związku z powyższym nie ma możliwości, by szkoła odstąpiła od ustalenia dla ucznia zajęć rewalidacyjnych, nawet wobec braku zgody rodziców na ich organizację.
Należy podkreślić, że dyrektor praktycznie nie ma narzędzi do egzekwowania udziału ucznia w tych zajęciach. W związku z tym optymalnym rozwiązaniem jest złożenie przez rodziców oświadczenia (w formie pisemnej) o rezygnacji z udziału w zajęciach rewalidacyjnych. Będzie to dla dyrektora ewentualna podstawa do wyjaśnienia sytuacji w przypadku kontroli organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Nie ma przepisów prawa, które uniemożliwiałyby złożenie przez rodziców rezygnacji z udziału dziecka w zajęciach rewalidacyjnych, przy czym ewentualne „wyłączenie” tej formy wsparcia ucznia nie wyklucza prawa do korzystania przez ucznia z innych uprawnień na podstawie orzeczenia. Szkoła nie ma podstaw do uchylenia orzeczenia, czy nierealizowania jego zapisów. Nie może także powoływać się na konieczność wycofania orzeczenia. W związku z tym powinna przygotować ofertę tych zajęć zgodnie z orzeczeniem, natomiast nie może wyegzekwować uczęszczania ucznia na te zajęcia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT