Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zacząć trzeba od tego, że w stosunku do nauczycieli szkół niepublicznych nie ma zastosowania art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z...

PORADA PRAWNA

18 marca 2021 Kadry

Czy w szkole niepublicznej można płacić za godziny ponadwymiarowe podczas wakacji, tzn. jeśli nauczyciel ma np. etat 26/24, czyli w tym są 2 godziny ponadwymiarowe?

Zacząć trzeba od tego, że w stosunku do nauczycieli szkół niepublicznych nie ma zastosowania art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Wynika z tego, że jako tako nie można im przydzielać godzin ponadwymiarowych.
W przypadku osób zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy, a więc nauczycieli w szkołach niepublicznych również, mamy do czynienia nie z godzinami ponadwymiarowymi, lecz z praca w godzinach nadliczbowych. Zasady dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych określone są w rozdziale V ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j Dz.U. z 2020 r. poz. 1320). Art. 151 § 1 kodeksu pracy stanowi, że praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
§ 2 tego przepisu wskazuje, że praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
• konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
• szczególnych potrzeb pracodawcy.
Wynika z tego, że realizacja przez pracownika godzin nadliczbowych nie może przybrać charakteru stałego.
Trzeba również pamiętać o limitach rocznych dotyczących nadliczbówek. W art. 151 § 3 kodeksu pracy wyraźnie wskazano, że liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT