Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkoła jest zobowiązana płacić pełną pensję prezesowi oddziału związków zawodowych, mimo że jest oddelegowany i wykonuje swoje obowiązki na pół etatu w szkole? Czy ten nauczyciel może domagać się godzin ponadwymiarowych?
W świetle przepisów ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 263) w celu ułatwienia prowadzenia działalności związkowej na pracodawcę nałożono kilka obowiązków. Jednym z takich obowiązków jest udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany do pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy (art. 25) albo udzielenie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie organizacji związkowej (art. 31). Rozmiar tego zwolnienia zależy od liczby osób zrzeszonych przez daną organizację związkową. Zwolnienia udziela się w związku z funkcją sprawowaną w zakładowej organizacji związkowej albo międzyzakładowej organizacji związkowej (art. 34 ustawy o związkach zawodowych). Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia, o ile zarząd zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej wystąpił z takim wnioskiem.
Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nie zawierają przepisów zakazujących przydzielania godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli, którzy korzystają z częściowego z zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, tak jak przykładowo istnieje taki zakaz w stosunku do dyrektorów i wicedyrektorów szkoły, którzy korzystają z obniżenia obowiązkowego tygodniowego wymiaru godzin. Częściowe zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dotyczy godzin realizowanych w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin oraz godzin pracy, w których realizowane są inne zadania nauczyciela, o których mowa w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Jednakże przy przydzielaniu takich godzin należy uwzględnić cel, w związku z którym zwolnienie z art. 31 ustawy o związkach zawodowych zostało udzielone. Celem udzielenia zwolnienia jest umożliwienie pracownikowi będącemu członkiem związku zawodowego prowadzenie działalności związkowej. Podkreślenia wymaga, że praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela. Nauczyciel nie ma roszczenia o udzielenie godzin ponadwymiarowych. Praca w godzinach ponadwymiarowych stanowi dodatkowe obciążenie nauczyciela. Przydzielanie godzin ponadwymiarowych jest sprawą z zakresu organizacji pracy szkoły i decyzję oraz odpowiedzialność za nią ponosi dyrektor szkoły. Dyrektor szkoły może uznać, że przydzielenie godzin ponadwymiarowych będzie przekreślało cel udzielenia działaczowi związkowemu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakiej podstawie uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim jest zwolniony z nauki drugiego języka obcego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica drugoroczna w klasie I gimnazjum zaszła w ciążę i otrzymała nauczanie indywidualne od marca. Wcześniej wcale nie uczęszczała do szkoły. Na semestr miała oceny nieklasyfikacyjne prawie ze wszystkich przedmiotów. Czy jest możliwe, aby zdała? Jak ma zaliczyć te nieklasyfikowania z półrocza i czy w ogóle może?
- Nauczyciel zatrudniony na pełen etat w innej szkole. U nas pracuje od 1 września 2022 r. na 16/18. W miesiącu maju 2023 r. mija 35 lat pracy. Czy my, jako druga szkoła, również wypłacamy nagrodę jubileuszową i w jakim procencie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel placówki feryjnej przebywający na urlopie zdrowotnym do końca czerwca 2011r. zobowiązany jest do pracy podczas wakacji, czy przysługuje mu urlop wypoczynkowy przypadający podczas wakacji.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dwukrotne zatrudnienie w tej samej szkole a wysokość trzynastki. Nauczycielka była zatrudniona od 4.05.2020 r. do 26.06.2020 r. na zastępstwo. Następnie była zatrudniona od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. Czy ww. nauczycielce należy się za 2020 r. trzynastka za dwie umowy, czy tylko za jedną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe