Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkoła może zorganizować dla uczniów spotkanie z posłem RP? Spotkanie będzie miało charakter edukacyjny.
Stosownie do art. 108 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1319) zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Jest to ogólny zakaz prowadzenia wobec uczniów w szkole działań zmierzających do nakłaniania do głosowania na konkretną partię polityczną czy konkretnego kandydata. Z kolei przepis 108 § 3 Kodeksu wyborczego dookreśla, że za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów.
W świetle powyższych regulacji można uznać, że zorganizowanie w szkole spotkania z posłem jest dozwolone, o ile tematem spotkania będą kwestie związane z edukacją obywatelską. Ustawodawca wskazuje, że zajęcia związane z edukacją obywatelską mają być konkretnie poświęcone upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli (przykładowo mogą być omawiane konkretne przepisy Konstytucji RP), znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego (przykładowo poseł może wyjaśnić w jaki sposób są powoływani poszczególni przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej lub sądowniczej) oraz o zasadach organizacji wyborów (zasadach formalnych, a nie przykładowo o kwestiach związanych z marketingiem politycznym).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szanowni Państwo, czy istnieje w prawie oświatowym możliwość "zawieszenia w prawach ucznia". Jeśli tak, to czy taki zapis powinien znaleźć się w statucie szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje są wymagane od nauczycieli, którzy pracują w grupie specjalnej dla dzieci z orzeczeniami z kształcenia specjalnego w przedszkolu.
Ilu nauczycieli powinno pracować w grupie specjalnej?
Czy w takiej grupie może pracować osoba, która jest w trakcie studiów licencjackich z pedagogiki opiekuńczo - wychowawczej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic ucznia klasy V szkoły podstawowej chce być na lekcji języka angielskiego. Czy rodzice pozostałych uczniów muszą wyrazić na to zgodę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy matka dziecka może samodzielnie wystąpić do poradni psychologiczno - pedagogicznej o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, w przypadku - gdy ojciec dziecka ma jedynie ustalone kontakty z dzieckiem przez sąd w wymiarze 4 dni/ miesięcznie (rodzice są rozwiedzeni, ale ojciec nie ma ograniczonych praw).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń po operacji na serce jest objęty nauczaniem domowym od listopada do czerwca 2015-takiemu uczniowi nie ustala się oceny zachowania, ale jakiego wpisu dokonać na świadectwie szkolnym w rubryce zachowanie? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe