Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkoła niepubliczna na prawach szkoły publicznej prowadzona przez stowarzyszenie musi posiadać konto na ePUAP?
Zgodnie z art. 16 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 700 ze zm.) podmiot publiczny, organizując przetwarzanie danych w systemie teleinformatycznym, jest obowiązany zapewnić możliwość przekazywania danych również w postaci elektronicznej przez wymianę dokumentów elektronicznych związanych z załatwianiem spraw należących do jego zakresu działania, wykorzystując informatyczne nośniki danych lub środki komunikacji elektronicznej.
Podmiot publiczny udostępnia elektroniczną skrzynkę podawczą, spełniającą standardy określone i opublikowane na ePUAP przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, oraz zapewnia jej obsługę. Podmiot publiczny, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany prowadzić wymianę informacji w postaci elektronicznej:
- z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, spełniających minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych;
- zgodnie z minimalnymi wymaganiami dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej.
Obowiązek zapewnienia dostępu do elektronicznej podawczej skrzynki ePUAP należy zatem do podmiotów publicznych. Definicja tych podmiotów znajduje się natomiast w art. 2 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym jej przepisy stosuje się do realizujących zadania publiczne:
- organów administracji rządowej, organów kontroli państwowej i ochrony prawa, sądów, jednostek organizacyjnych prokuratury, a także jednostek samorządu terytorialnego i ich organów,
- jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
- funduszy celowych,
- samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz spółek wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej,
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- Narodowego Funduszu Zdrowia,
- państwowych lub samorządowych osób prawnych utworzonych na podstawie odrębnych ustaw w celu realizacji zadań publicznych,
- uczelni,
- federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki,
- instytutów badawczych,
- instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz,
- jednostek organizacyjnych tworzonych przez Polską Akademię Nauk,
- Polskiej Komisji Akredytacyjnej,
- Rady Doskonałości Naukowej.
Ustawa wymienia tu również jednostki budżetowe, w której to formie są prowadzone samorządowe szkoły, więc one muszą mieć skrzynkę ePUAP. Jednakże jeśli chodzi o szkoły niepubliczne to nie są one jednostkami sektora finansów publicznych, nie posiadają statusu jednostki budżetowej i nie dotyczą ich zasady publicznej gospodarki finansowej oraz wspomniane wyżej przepisy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został zatrudniony w szkole do nauczania religii na podstawie skierowania z kurii (forma zatrudnienia na podstawie mianowania). Od września 2023 r. nie mamy wolnych godzin dla tego nauczyciela. Została nam przekazana ustnie informacja, że skierowanie zostanie cofnięte. Czy pracodawca powinien do końca maja wręczyć nauczycielowi pismo informujące o rozwiązaniu stosunku pracy z dniem 31 sierpnia 2023 r.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Cy kontrola zarządcza dotyczy niepublicznej placówki oświatowej Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, jeżeli tak, to w jakim zakresie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam, dnia 31 sierpnia otrzymałam od Państwa odpowiedz na moje pytanie nie na temat!. Zaszła pomyłka w odpowiedzi proszę o ponowne zweryfikowanie pytania. Czekam na odpowiedz i dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Ponieważ rok szkolny 2011/12 będzie dla naszej szkoły rokiem jubileuszowym (50 lat istnienia), w związku z tym planujemy nadanie szkole imienia i sztandaru. Chciałabym w związku z tym dowiedzieć się czy dostępne są u Państwa odpowiednie procedury, ewentualnie jakieś scenariusze podobnych uroczystości. Jeśli tak, to bardzo proszę o udostępnienie. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy ośrodkiem rewalidacyjno-wychowawczym oraz zakładem leczniczo-opiekuńczym. Mamy przyjęcie za 2 tygodnie dziecka z postanowienia sądowego. Wszystkie grupy wychowawcze mam już 4 osobowe. Czy z powodu dużych problemów ze znalezieniem nowego nauczyciela do końca roku szkolnego dopisać podopiecznego do grupy 4 osobowej. Dziękuję za odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe