Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy trzecia umowa nauczyciela kontraktowego zawarta 1 września 2010 powinna być umową na czas nieokreślony?
Co do zasady, z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że jedynie w przypadkach określonych w ust. 7 tego artykułu można z nauczycielem kontraktowym zawrzeć umowę o pracę na czas określony, a więc w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Nie można zatem bez konkretnych podstaw zawierać takich umów.
Może się jednak zdarzyć, że nauczyciel kontraktowy będzie miał kilka następujących po sobie umów na czas określony, np. kilka w zastępstwie za innego nauczyciela i kolejną wynikającą z organizacji nauczania (godziny dla nauczyciela są tylko w danym roku szkolnym). Takie rozwiązanie jest możliwe, gdyż art. 25 kodeksu pracy, mówiący o trzeciej umowie o pracę, nie dotyczy nauczycieli.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2000 r. I PKN 709/99:
"...z literalnej wykładni (...) art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela wynika, że w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela istnieje powinność nawiązania stosunku pracy (,,stosunek pracy nawiązuje się") na podstawie umowy o pracę na czas określony, a skoro taka powinność istnieje, to wykluczone jest przekształcenie się z mocy samego prawa kolejnej umowy na czas określony w umowę o pracę na czas nie określony na podstawie art. 25 KP. Inaczej bowiem trzeba by przyjąć, że z jednej strony, ustawodawca każe stronom zawierać - jeżeli decydują się na nawiązanie stosunku pracy - tylko umowę na czas określony, a z drugiej strony, kolejną umowę (trzecią) każe traktować w skutkach prawnych jako równoznaczną z umową o pracę na czas nie określony. Jeżeli więc przepis ustawy w sposób wyczerpujący wskazuje okoliczności, w których strony mogą zawrzeć umowę o pracę na czas określony, a zwłaszcza jeżeli według tego przepisu nie mogą zawrzeć innej umowy niż umowa na czas określony, to zasada z art. 25 KP nie ma w takim przypadku zastosowania."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W zatwierdzonym arkuszu organizacyjnym, pensum dyrektora wynosiło 8 godzin. Po I sem. ilość oddziałów szkoły się zmniejszyła (wszyscy uczniowie 7 klasy SP dla Dorosłych przenieśli się do innej szkoły) i zgodnie z uchwałą RG pensum dyrektora wzrosło do 10 godz. Czy można w trakcie roku szkolnego zwiększać pensum dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kucharka, która pracuje na ½ etatu złożyła podanie o 8 godz. opieki na dziecko z art. 188 Kp Czy zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, czy przysługuje mu całe 2 dni czyli 16 godzin ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zawrzeć porozumienie zmieniające ze sprzątaczką szkoły zatrudnioną na 8/8 etatu aby 6 godzin z etatu sprzątaczki przydzielić jej jako pomoc nauczyciela i zostawić 2/8 sprzątaczki czy można to zrobić w ramach jednego porozumienia i jednej umowy? Czy trzeba wypowiedzieć te 6 godzin i zawrzeć drugą umowę na 6 godzin pomocy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole pracownica jest w ciąży, czy pracodawca ma obowiązek zwolnić ją na badania, które wykonuje w mieście oddalonym o 120 km i praktycznie nie ma tej osoby cały dzień w pracy ? Jeśli tak to proszę o wzór pisma z podstawa prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony od 01.09.2005r. na czas nieokreślony na cały etat . Od dnia 01.09.2014 na 10/18 etatu. W maju 2016 dostał wypowiedzenie z okresem 3 miesięcznym. Czy temu nauczycielowi należy się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe