Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony od 01.09.2005r. na czas nieokreślony na cały etat . Od dnia 01.09.2014 na 10/18 etatu. W maju 2016 dostał wypowiedzenie z okresem 3 miesięcznym. Czy temu nauczycielowi należy się odprawa?
Jeżeli przyczyną rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem są kwestie organizacyjne (zmniejszona liczba oddziałów, brak godzin danego przedmiotu, itd.), czyli przyczyny leżą po stronie pracodawcy a nie pracownika, to nauczyciel moze uzyskać prawo do odprawy z tytułu zwolnienia na podstawie ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Dotyczy to jednak tylko tych szkół, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników (pedagogicznych i niepedagogicznych łącznie). W takim przypadku odprawa będzie przysługiwała w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica dostarczyła decyzję o korzystaniu ze świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny synem, w okresie 2010-11-01 do 2016-07-31.W zaświadczeniu widnieje informacja, że w czasie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego należy zaliczyć do stażu pracy, a tym samym do dodatku za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o poradę prawną – umowa na czas określony a urlop macierzyński.
Pracownica (nauczycielka) miała umowę na czas określony (do 31.08.2013 r.) w tym czasie zaszła w ciążę i umowa została przedłużona do dnia porodu tj. 29 grudnia 2013 r. Nauczycielka cały okres ciąży przebywała na zwolnieniu lekarskim, które upływa z dniem 17 grudnia. W dniu 16 grudnia pracownica złożyła wniosek o wcześniejszy urlop macierzyński – od 18.12.2013 r. .
Czy jeżeli umowa jest zawarta do dnia porodu, to w takiej sytuacji pani przysługuje urlop macierzyński i na jakich zasadach?
Czy datą zakończenia stosunku pracy jest dzień porodu czyli 29.12.2013 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od niedawna pracuję w szkole jako kadrowa. W aktach pracowników część świadectw pracy i innych dokumentów jest nie potwierdzona (zgodność ksera z oryginałem) przez poprzednią Panią kadrową. Jako powinnam postąpić w takiej sytuacji? Czy sama potwierdzić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie udzielania urlopów nauczycielom zatrudnionym w placówce nieferyjnej. Ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat który pracuje od poniedziałku do czwartku, biorąc pod uwagę pensum 20 godzin? I kolejne pytanie, ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pół etatu (10 godz dydaktycznych), biorąc pod uwagę że pracuje tylko 2 dni w tygodniu: poniedziałek-3 godz,środa-7-godz? Wiem, że należy udzielać urlopu w dni, które nauczyciel pracuje, jednak mam wątpliwość co do poprawności zdejmowania godzin z puli urlopowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor musi wystąpić do Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych z zapytaniem o niekaralność karami dyscyplinarnymi dla nauczyciela, który był wcześniej zatrudniony w przedszkolu na podstawie umowy terminowej i od nowego roku szkolnego będzie zatrudniony ponownie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe