Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy trzymiesięczny okres wypowiedzenia naliczany jest od dnia odwołania czy rezygnacji? Zastępca dyrektora w styczniu br. złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 sierpnia. Czy dyrektor szkoły powinien wręczyć odwołanie ze stanowiska do 31 maja br. (zachowanie trzymiesięcznego okresu)?
Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Przyjmuje się, że wypowiedzenie funkcji kierowniczej obejmuje pełne 3 kalendarzowe miesiące, zgodnie ze stosowanym analogicznie art. 30 §21 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W związku z tym zastępcy dyrektora należy doręczyć do 31 maja odwołanie ze wskazaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia upływającego w dniu 31 sierpnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 01.09.2016 r. zatrudniliśmy nauczyciela, który złożył u nas wniosek o zasiłek na zagospodarowanie. W/w nauczyciel był zatrudniony od 14.09.2015 r. do 05.08.2016 r. w innej szkole, gdzie był w awansie o 19.07.2016 r, otrzymał akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Wobec powyższego, która ze Szkół powinna wypłacić zasiłek na zagospodarowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w zespole szkół, w wymiarze całego etatu na czas nieokreślony, uzyskał w grudniu 2015 r. roczny urlop dla poratowania zdrowia. Urlop kończy się w dniu 15.12.2016 r. W rozmowie z dyrektorem oświadczył, że zamierza skrócić urlop i powrócić do pracy 14.11.2016 r. 1. Czy nauczyciel ma prawo do podjęcia decyzji o skróceniu urlopu? 2. Czy w takim przypadku powinien zwrócić się do dyrektora na piśmie z uzasadnieniem swojej decyzji? 3. Czy powracającemu z urlopu nauczycielowi dyrektor jest zobowiązany zapewnić pracę w wymiarze całego etatu, czy może przydzielić inny wymiar, np. 8/18? 4. Czy w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na takie warunki pracy, dyrektor może rozwiązać z nim umowę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia? 5. Czy w takiej sytuacji nauczycielowi przysługuje odprawa, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była zatrudniona od 1.02.2018 r. do 30.06.2018 r. (umowa na zastępstwo). Następnie była zatrudniona od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniu 22.05.2019 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński. Po zakończeniu umowy 31.08.2019 r. dokumentacja została przekazana do ZUS (zasiłek macierzyński).
Nauczycielka będzie ponownie zatrudniona w naszej szkole od 1.02.2020 r. Czy musi ponownie wykonywać badania wstępne z zakresu medycyny pracy (badania poprzednio wykonane są ważne do 2023 r.)? Nauczyciel przed urlopem macierzyńskim nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z przerwą musi ponowić również zaświadczenie z KRK?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi religii (księdzu), zatrudnionemu w wiejskim gimnazjum w wymiarze 6/18 etatu, przysługuje dodatek wiejski i mieszkaniowy? Dodam, że ten sam ksiądz pracuje w szkole podstawowej w wymiarze 3/18. Opisane szkoły nie są w zespole szkół, prowadzone są jedynie przez ten sam organ.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację sytuacji- nauczyciel-bibliotekarz (wykształcenie bibliotekoznawstwo, terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika) zatrudniony na stanowisku nauczyciel bibliotekarz w zespole szkół (LO i GM), aktualnie na pół etatu bibliotekarza i pół etatu -9 godz.- nauczyciel zajęć korekcyjno-komensacyjnych, z pensum nauczyciela. Ilość godzin zajęć kk została zakwestionowana przez SIO, mimo zatwierdzenia projektu przez urząd. Stwierdzono, że ilość godzin zajęć kk powinna wynosić 15 – tyle ile ma bibliotekarz pracujący na pół etatu. Czy można ustalić, wyliczyć pensum nauczyciela zajęć kk, podobnie jak nauczyciela świetlicy, pedagoga, logopedy itd., jakie przepisy regulują taką sytuację? W tym momencie nauczyciel-bibliotekarz ma 15 godzin zajęć kk, 15 godz. bibliotekarza z pensum 30 godzin. Czy tak jest prawidłowo? Czy cały etat zajęć kk powinien mieć 30 godz.? Proszę o interpretację i wyjaśnienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe