Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w zespole szkół, w wymiarze całego etatu na czas nieokreślony, uzyskał w grudniu 2015 r. roczny urlop dla poratowania zdrowia. Urlop kończy się w dniu 15.12.2016 r. W rozmowie z dyrektorem oświadczył, że zamierza skrócić urlop i powrócić do pracy 14.11.2016 r. 1. Czy nauczyciel ma prawo do podjęcia decyzji o skróceniu urlopu? 2. Czy w takim przypadku powinien zwrócić się do dyrektora na piśmie z uzasadnieniem swojej decyzji? 3. Czy powracającemu z urlopu nauczycielowi dyrektor jest zobowiązany zapewnić pracę w wymiarze całego etatu, czy może przydzielić inny wymiar, np. 8/18? 4. Czy w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na takie warunki pracy, dyrektor może rozwiązać z nim umowę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia? 5. Czy w takiej sytuacji nauczycielowi przysługuje odprawa, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
Przepisy Karty Nauczyciela nie przewidują możliwości skrócenia urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela. Jedyny zapis mówiący o przerwaniu urlopu dotyczy sytuacji odwołania nauczyciela z urlopu zdrowotnego w sytuacji podjęcia lub kontynuowania przez niego działalności zarobkowej.
Gdyby jednak zdarzyła się sytuacja, w której nauczyciel chce wrócić z urlopu przed jego zakończeniem i otrzyma zdolność do pracy wyrażoną orzeczeniem lekarskim to działanie takie można by uznać za możliwe, jednak jedynie za zgodą dyrektora szkoły. Nauczyciel powinien zwrócić się z taką prośbą na piśmie (dla celów dowodowych).
W szkole feryjnej, powracającemu z urlopu zdrowotnego nauczycielowi, jeżeli nie otrzymał wcześniej propozycji ograniczenia etatu, należy zapewnić pracę w pełnym wymiarze.
W placówce nieferyjnej można ograniczyć etat po powrocie z urlopu i w razie odmowy rozwiązać stosunek pracy. Tu nie ma zastosowania przepis Karty Nauczyciela, mówiący o rozwiązywaniu stosunku pracy z końcem roku szkolnego (art. 20 ust. 4). Przy rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych nauczycielowi przysługuje odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (nauczyciel zatrudniony przez mianowanie) lub odprawa uzalezniona od ilości przepracowanych lat z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie zapisu w KN art. 73 ust. 3". Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres."
Pytanie: Czy przedłużenie występuje tylko wtedy, gdy jakiś jeden okres niezdolności przekracza 6 mies., na przykład, jeśli jedna ciągła nieobecność (nawet składająca się z kilku następujących po sobie L4) trwa dłużej niż 182 dni to dopiero jest to "przekroczenie".
Czy do tych 6 miesięcy należy zsumować zwykłe tygodniowe L4 w trakcie przepracowanego całego okresu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego pensum liczy się rewalidację, jeżeli przydzielono ją nauczycielom przedmiotów, posiadającym kwalifikacje do ich prowadzenia? Przykłady: 16 godz. przedmiotu i 3 godziny rewalidacji;
4 godz. przedmiotu, 12 godzin rewalidacji, 2 godziny zająć rozwijających komp. emocjonalne i społeczne, a w podwymiarze 4 godziny wdż.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wypadku nauczyciela w szkole (nauczyciel w-f zwichnął nogę). Czy rozporządzenie MENiS z 31 XII 2002 r. (ze zmianami) rozdział 4 art. 41 ust. 1 dotyczy również nauczycieli czy tylko dzieci, czyli czy w przypadku jeśli nauczyciel, nie dziecko, uległ wypadkowi powiadamiam niezwłocznie instytucje wymienione w ust. 1: Pracownika służby bezpieczeństwa, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący, radę rodziców. Jeśli tak, to gdzie szukać społecznego inspektora pracy?
- Jaką stawkę powinno się płacić za zastępstwo doraźne jeśli nauczyciel np. historii idzie na zastępstwo nauczyciela świetlicy? 1/18 czy 1/26? Nadmienię, że organ prowadzący nie określił tego w swoich uchwałach i zarządzeniach.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W niepublicznym przedszkolu nauczyciele zatrudniani są na umowę o pracę z Kodeksu Pracy, czyli w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Czy nauczyciel religii, który pracuje godzinę tygodniowo w umowie powinien mieć wpisany wymiar 1/40 etatu? Umowę zawieramy od 1 września do 30 czerwca. Jak wygląda wówczas kwestia urlopu? Czy faktycznie przysługuje takiemu pracownikowi 10 dni urlopu, które może wykorzystać i nie prowadzić zajęć kilka razy z rzędu? Proszę o pomoc w tej kwestii, ponieważ odkąd zawieramy umowy o pracę, a nie umowy zlecenie, ta kwestia nie jest dla nas do końca jasna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe