Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy uczennica klasy III gimnazjum, która w tym roku szkolnym uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim -wcześniej w I i II klasie była to opinia o dostosowaniu wymagań może być zwolniona z nauki drugiego obowiązkowego języka obcego? Do tej pory uczyła się dwóch języków obcych. Proszę o wykładnię prawną.
Podstawą prawną jest rozporzadzenie MEN z dnia 28 marca 2017r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017r. poz. 703). Wspomnianej uczennicy nie trzeba zwalniać z nauki drugiego języka obcego nowożytnego – to następuje automatycznie z chwilą dostarczenia do szkoły wspomnianego orzeczenia. Albowiem uczniowie z niepełnosprawnoscia intelektualną w stopniu lekkim uczą się tylko jednego języka obcego nowożytnego. Jeśli taki uczeń uczęszcza do oddziału ogólnodostępnego lub integracyjnego, obowiązuje go ta sama zasada, jak w przypadku ucznia z tym rodzajem niepełnosprawności w oddziale specjalnym. Obowiązany jest więc uczyć się jednego języka obcego nowożytnego w wymiarze określonym dla danego etapu edukacyjnego. Jednak istnieje możliwość, by na wniosek rodziców uczennica kontynuowała lekcje z drugiego języka obcego, ale bez oceniania i klasyfikowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szukam u Państwa najnowszego rozporządzenia odnośnie statutu przedszkoli niepublicznych. Nie mogę tego znaleźć poprzez wyszukiwarkę ani w żaden inny sposób. Od innych dyrektorów tylko wiem, że powinnam mieć napisany nowy statut do 30 listopada. Gdzie znajdę wszystkie informacje u Państwa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasze Przedszkole zwróci się do organu prowadzącego o wykaz zawierający: imię i nazwisko dziecka, pesel, miejsca i roku urodzenia, adresu zamieszkania a także imiona i nazwiska rodziców. Dane te potrzebne są do sporządzenia zaświadczeń o spełnianiu obowiązku przygotowania przedszkolnego. Jaka podstawa prawna umożliwia nam ubieganie się o te informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- prosze o przykładowe zarządzenie do zmiany regulaminu ZFŚS oraz przykładową uchwałę klasyfikacyjną,promocyjną,końcoworoczną dla kl. I-III, IV-VII i VIII (uchwała na czerwiec czyli klasyfikacja roczna), uchwałę w sprawie opinii dotyczącej przyznania stypendium za wyniki w nauce,osiągnięcia sportowe i inne, uchwała ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego i pracy szkoły (na czerwca), uchwała wprowadzajaca do statutu logo szkoły, uchwała oraz opinia Rady pedagogicznej dotycząca omówienia arkusza organizacyjnego i przydziału godzin na nowy rok szkolny
Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szanowny Ekspercie, mam wątpliwości do odpowiedzi na pytanie-Czy można przyjąć dziecko do szkoły masowej (gimnazjum, do klasy III) ze szkoły specjalnej z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (lekkie upośledzenie umysłowe) na prośbę rodziców?
Tak, można. Szczegółowe warunki powinien opisywać statut szkoły .
Moim zdaniem- odpowiedź brzmi-"musi".I nie statut, ale ustawa o systemie oświaty z 1991, gdzie wyraźnie jest napisane,że uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ma prawo realizować obowiązek szkolny w szkole ogólnodostępnej.Chyba to nie statut reguluje.A może ja się mylę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jako szkoła chcielibyśmy stworzyć i sprzedawać kalendarze z wizerunkiem nauczycieli i uczniów. Czy musimy przestrzegać jakiejkolwiek procedury aby zarobić pieniądze w szkole przy sprzedaży? Jak powinna być sformułowana zgoda na stworzenie kalendarza?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe